Newsletter SÚ ČR 01-06-2021

1. 6. 2021

Vážení klienti,

v následujícím textu si vás dovolujeme informovat o aktualitách a o naší činnosti a produktech.

LEGISLATIVA A NAVAZUJÍCÍ INFORMACE: 

1. Vybrané právní předpisy vyhlášené ve Sbírce zákonů:
- Nařízení vlády č. 208/2021 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů (mj. nově vymezuje obsahovou náplň živnosti „Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence“) – účinnost od 1. 7. 2021 

2. Finanční správa: Od 1. 6. 2021 dochází k posílení zabezpečení pokladních zařízení používaných pro EET
Finanční správa ukončuje podporu zastaralých šifrovacích protokolů TLS, které nezaručují bezpečnou komunikaci mezi pokladním zařízením používaným k evidenci tržeb a příjmovou stranou systému EET. Po ukončení podpory zastaralého šifrovacího protokolu TLS 1.1 a vybraných šifer protokolu 1.2 nebude možné jejich prostřednictvím navázat zabezpečené spojení s příjmovou stranou systému EET. Povinnost evidovat tržby je odložena až na rok 2023 a podnikatelé mají více než rok a půl na kontrolu svých pokladních zařízení. 

3. Finanční správa: Nová pravidla v oblasti DPH od 1.7.2021
Od 1. 7. 2021 dochází k významným změnám v zákoně o DPH u elektronického obchodování (e commerce). Tyto změny se dotýkají zejména prodejců zboží uskutečňujících přeshraniční prodeje zboží koncovým spotřebitelům (např. e-shopy), digitálních platforem nebo dovozců zboží z třetí země. 

4. Finanční správa: Doporučení pro obce při vydávání obecně závazných vyhlášek, kterými se stanoví koeficienty pro výpočet daně z nemovitých věcí
Na základě zákona č. 609/2020 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony (dále jen „zákon č. 609/2020 Sb.“), došlo mimo jiné k novelizaci § 12 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani z nemovitých věcí“), který upravuje místní koeficient. S ohledem na tuto změnu Generální finanční ředitelství připravilo toto doporučení pro obce při vydávání obecně závazných vyhlášek, kterými se stanoví koeficienty pro výpočet daně z nemovitých věcí, aby předešlo nejasnostem a chybám při zpracování obecně závazných vyhlášek správci daně. 

5. Tisková zpráva MPSV: Vláda prodloužila část Antiviru, bude se týkat jen nařízených karantén a izolací
Vláda v pondělí 31. května prodloužila až do konce června letošního roku část programu Antivirus. Jde o režim s označením A, který se bude vztahovat na zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci mají nařízenou karanténu nebo izolaci. „Program Antivirus pomáhá zmírňovat následky pandemie na zaměstnanost už od loňského dubna a dosud podpořil přes jeden milion zaměstnanců. V těchto týdnech pokračuje rozvolňování vládních opatření, proto prodlužujeme pouze režim, který se týká karantén a izolací nařízených z důvodu onemocnění COVID- 19,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

6. Tisková zpráva MPSV: Důchodci zřejmě dostanou příští rok o 300 Kč víc, než bude zákonná valorizace
Důchody porostou v příštím roce o víc než jen zákonem stanovenou valorizaci. Nad rámec pravidelného navyšování dostanou senioři 300 Kč. „Každoročně jsem navyšovala důchody v průměru o 900 Kč. Loni jsem místo valorizace zvolila cestu jednorázového příspěvku. Důchody jsou nízké a senioři si zaslouží dostat přidáno. Proto chci, aby penze rostly i letos,“ říká ministryně práce a sociálních Jana Maláčová (ČSSD). Návrh ministryně dnes schválila v pondělí 31. května vláda. Novela nyní zamíří do Parlamentu ČR. 

7. Tisková zpráva ČSSZ: Pozitivní antigenní test ve škole: jak žádat o ošetřovné
Rodiče se často ptají, jak se nyní, po skončení rotační výuky, řeší situace vznikající při testování ve škole. Tedy pokud má jedno dítě antigenní test pozitivní, musí domů všechny děti ze třídy a čekají, až bude pozitivita potvrzena PCR testem. Mají rodiče spolužáků tohoto dítěte nárok na ošetřovné? Je k tomu třeba nějaké potvrzení? 

8. MPO ČR: „OŠETŘOVNÉ“ PRO OSVČ - Výzva za období od 6. dubna do 16. května 2021
Živnostníci budou moci o ošetřovné za duben a květen žádat od pondělí. Příjem žádostí potrvá do 30. června. Podpora bude jako v předchozích výzvách činit 400 korun za každý kalendářní den, vztahovat se bude na dobu od 6. dubna do 16. května. Rozpočet programu je 260 milionů korun, v případě potřeby bude zvýšen. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes na webu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo. 

9. Deloitte: Den daňové svobody bude 19. června, dříve než loni
Češi letos budou na odvody daní pracovat 170 dnů, díky letošní změně daní tak o tři dny méně než loni. Den daňové svobody podle výpočtů poradenské společnosti Deloitte letos připadá na 19. června. Deloitte to sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu.

PORTÁL "DANĚ PRO LIDI" - POZVÁNKA NA ON-LINE PREZENTACI:

Srdečně Vás zveme na on-line prezentaci portálu Daně pro lidi, která proběhne v úterý 8. 6. 2021 od 10.00 do 10.30 hodin. Přihlaste se zdarma – více informací zde.


NOMINUJTE SVÉHO FAVORITA NA TITUL ÚČETNÍ ČI ÚČETNÍ FIRMA ROKU 2021:

V úterý 1. června 2021 byl zahájen čtvrtý ročník profesní soutěže ÚČETNÍ ROKU. Soutěž pořádá společnost WOLTERS KLUWER ČR a koná se pod odbornou záštitou Komory certifikovaných účetních a Svazu účetních ČR. Nominace kandidátů probíhá od 1. 6. do 6. 9. 2021. Podrobnější informace zde.

 

ČASOPIS METODICKÉ AKTUALITY SVAZU ÚČETNÍCH:

METODICKÉ AKTUALITY – CELÝ ROČNÍK 2021 – v tištěné podobě v našem e-shopu, v digitalizované podobě zde.
- Dne 10. 5. 2021 vyšlo aktuální číslo Metodických aktualit. MA č. 5/2021 se věnují zaměstnaneckým benefitům, jejich daňovým dopadům pro zaměstnavatele a zaměstnance, včetně dopadu do odvodů pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Aktuální číslo si můžete objednat v našem e-shopu, v digitálním podobě na alza.cz.

ČASOPISY ÚČETNICTVÍ A ÚČETNICTVÍ NEVÝDĚLEČNÝCH ORGANIZACÍ A OBCÍ:

ÚČETNICTVÍ – CELÝ ROČNÍK 2021 – v tištěné podobě v našem e-shopu, v digitalizované podobě zde.
ÚČETNICTVÍ NO A OBCÍ – CELÝ ROČNÍK 2021 – v tištěné podobě v našem e-shopu, v digitalizované podobě zde.
Nejnovější čísla - časopis Účetnictví č. 5/2021(v digitální podobě na alza.cza časopis Účetnictví NO a obcí č. 1/2021(v digitální podobě na alza.cz).

NABÍDKA VZDĚLÁVACÍCH KURZŮ A SEMINÁŘŮ:

10. 6. 2021
Fakturace obráceně (lektor: Ing. Vladimír Zdražil)
11. 6. 2021
Časté účetní chyby a omyly (lektor: Tomáš Líbal)
17. 6. 2021
Peněžní fondy příspěvkových organizací v praxi (lektoři: Ing. Nikola Kortanová, Ing. Tomáš Sluka)
21. 6. 2021
Mateřská a dceřiná společnost z daňového a účetního pohledu (lektor: RNDr. Ivan Brychta)


CO VÁM SVAZ ÚČETNÍCH ČESKÉ REPUBLIKY NABÍZÍ?

  1. Přednášky, semináře a kurzy k problematice daní, účetnictví a souvisejících předpisů
  2. Nabízíme členství ve SVAZU ÚČETNÍCH ČESKÉ REPUBLIKY prostřednictvím našich členských spolků
  3. Naše členské spolky zprostředkovávají pojištění profesní odpovědnosti účetních pro své členy 
  4. V rámci snahy o rozvoji a zkvalitnění účetní profese nabízíme systém certifikace účetních
  5. Svaz účetních ČR je jedním ze zakládajících členů Národní účetní rady 
  6. K velmi významným aktivitám Svazu účetních ČR patří metodická činnost. Svaz účetních ČR má vlastní metodickou sekci.
  7. Svaz účetních ČR vydává odborné časopisy: Metodické aktuality, Účetnictví, Účetnictví nevýdělečných organizací a obcí
  8. Společné projekty Svazu účetních ČR a společnosti Poradce podnikatele, spol. s r. o.:

Daněprolidi.cz – společný projekt Poradce podnikatele, spol. s r. o. a Svazu účetních České republiky
Moderní online portál pro daně a účetnictví nabízí spolehlivé a aktuální informace, velké množství praktických funkcí a služeb (Daňová pohotovost, Daňová TV).
Pro zákazniky a členy Svazu účetních ČR a pro účastníky certifikace ICSÚ platí mimořádná sleva 15 %
NOVINKA! Předplatitelé získávají ZDARMA plnou PLUS verzi portálu Zákony pro lidi jako bonus k uhrazenému předplatnému.

Mzdyprolidi.cz
Společnost Poradce podnikatele, spol. s r. o. - partner Svazu účetních České republiky, z. s. - vytvořil odborný portál pro mzdy a personalistiku.
Odborný portál pro mzdy a personalistiku MZDY PRO LIDI je určen zaměstnavatelům, personalistům, mzdovým účetním a ekonomům. 
Součástí předplatného je Mzdová pohotovost formou e-mailu nebo on-line rozhovoru.
Kompletní informace o portálu naleznete zde .
Pro zákazniky a členy Svazu účetních ČR a pro účastníky certifikace ICSÚ platí mimořádná sleva 15 %
NOVINKA! Předplatitelé získávají ZDARMA plnou PLUS verzi portálu Zákony pro lidi jako bonus k uhrazenému předplatnému.


Svaz účetních České republiky, z. s.

Vinohradská 2022/125, 130 00 Praha 3
E-mail: info@svaz-ucetnich.cz
www.svaz-ucetnich.cz
https://www.facebook.com/svazucetnichcr.cz/