Otázka v diskusi:
Selfbilling

Žaneta Sekyrová, 6.12.2023

Dobrý den, máte prosím někdo zkušenosti se Selfbillingem?

Jde mi o to, že máme s pár zákazníkama dohodnutý selfbilling, ale já nevím, jak se zachovat v případě, že zákazník mi Selfbilingovou fakturu nevystaví. A už je nový měsíc, nebo další měsíc a já od něj selfbilingovou fakturu nemám. Nebo ji např. vystaví pozdě. To znamená např. zboží obdrží v říjnu, SBL fakturu nevystaví a třeba až po urgencích ji vystaví v listopadu, kdy já už mám předcházející měsíc uzavřený. Jak se mám zachovat v tomto případě? Máte zkušenosti?
děkuji předem za odpovědi

3 odpovědi:

  • Michal Mach, 6.12.2023

    Dobrý den,
    K self billingu zplnomocňuje odběratele dodavatel, a to písemně. Zplnomocněním dává dodavatel najevo, že může odběratel vystavit jeho jménem daňový doklad a že tento daňový doklad přijme. Tato forma fakturace je možná podle ustanovení zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, s povinným přípisem na FV " vystaveno zákazníkem.

    Jinak tyto doklady mají vše stejné, jako by se je vystavil sám dodavatel, tety i DUZP je je podle ZDPH . Tady je potřeba hodně dobrá komunikace, protože i když FA vystavuje odběratel ale za dodavatele, za správnost a náležitosti daňového dokladu odpovídá dodavatel, stejně tak, že máte jaksi tyto FV ve správném období DPH a KH. Pozdě dodaná FV ( vystavená zákazníkem) je pořád z vašeho pohledu, v podstatě opomenutá FV v reportovaném období DPH a KH a znamenalo vy to ( protože jde o výstup - tedy FV daňové doklady ) automaticky dělat opravná či dodatečná DPHčka a následná KH.

    U výstupu ( z vašeho pohledu jde o FV ) nelze zadávat daňové doklady, do pozdějších období, pokud na toto přijde FÚ a přes KH to je pravděpodobné, dostanete sankce a pokud se DPH na výstupu zvýší, pak úroky z prodlení.

    Pokud to nefunguje, to je neřešitelná problém, a řešení je prosté zpětvzetí zplnomocnění k SB a nastudujte si vzájemné OB, pravděpodobně pokud máte SB tak ty FA vystavuje nějaký větší odběratel ( za vás jako dodavatele ) a začněte hledat jeho obchodní podmínky a podmínky SB, tedy jak by se řešilo zpětvzetí zplnomocnění, případně, co by to dále znamenalo pro obchodní spolupráci.
  • Žaneta Sekyrová, 7.12.2023

    Dobrý den pane Machu, moc děkuji za odpověď. Myslela jsem si, že to tak je, ale teď už to vím jistě díky Vám:-) Ještě jednou děkuji
  • Michal Mach, 7.12.2023

    Ať se Vám daří.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.