Otázka v diskusi:
DPP, srážková daň a podpis Prohlášení

Zuzana, 10.7.2013

Uvažuji jako OSVČ o zaměstnání člověka na DPP. Dotyčný je zaměstnán na hlavní pracovní poměr jinde.
Všude jsem se dočetla, že když zaměstnanec nepodepíše Prohlášení a bude mít z DPP příjem do 5000 měsíčně, daní se srážkovou daní. Tu už jaksi ze státu nelze dostat.
Myslím si ale, že když Prohlášení u mě podepíše a jen v něm zaškrtne, že slevu na dani NEUPLAŇUJE, bude tedy výplatu dostávat o sraženou ZÁLOHOVOU daň nižší, ale bude si na konci roku moct udělat sám daňové přiznání a tam kdyžtak uplatnit všechny možné slevy a dostat případně přeplatek i na dani, kterou mu odvedu já na zálohách z DPP, i když bude mít pod 5000 měsíčně. Je to správně?
Chci dosáhnout toho, že i když mu budu muset nejdříve zaplatit mzdu o daň nižší, bude mít \"šanci\" dostat případně tuto zálohu zpět, pokud bude uplatňovat \"dostatek\" slev apod. na dani. U srážkové daně se mi nelíbí, že by jen dostal nižší mzdu a tečka.
Uvažuji správně s tím, že by podepsal Prohlášení, zaškrtl by v něm, že slevu na dani u mně neuplatňuje, a pak by si sám podal přiznání - mohla bych mu díky tomu srazit vždy zálohovou daň, i u příjmu pod 5000 měsíčně?
Díky

2 odpovědi:

  • Petr Šinagl - AAC&S s.r.o., 18.7.2013

    Hezká konstrukce :-)))

    Má jen dvě vady:

    za prvé - každý poplatník může mít pro stejnou chvíli podepsáno \"Prohlášení\" jen u jednoho zaměstnavatele, nikoli u více najednou

    za druhé - samou podstatou předmětného \"Prohlášení\" je uplatnění slevy/slev na dani poplatníka (přičemž si jednotlivé slevy nemůže rozvrhnout mezi více zaměstnavatelů), takže čistě formálním vyplněním tiskopisu bez uplatnění jakékoli slevy v něm se jedná o zcela bezpředmětný úkon, nesplňující svým obsahem požadavek zákona o dani z příjmu.

    PS: řešením je sjednat v DPP (a zúčtovávat) odměny za dobu delší než kalendářní měsíc - tak aby každá taková odměna přesáhla 5.000,- Kč.
  • Petr, 30.7.2013

    mám podepsaný prohlášení jedno na praxy ale škola už skončila a ted na brigádě... dostanu výplatu normál když mám to tak podepsaný?

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.