Otázka v diskusi:
Odpis pohledávek

Blanka Frydrychova, 18.12.2023

Dobrá den,

budu odepisovat pohledávky, jen pro jistotu, že to dělám dobře. Budu odepisovat i pohledávky, ke kterým nebyly vytvořeny OP z nějakého důvodu, např. že jsme měli zároveň i závazek.
V 1. případě mám pohledávku nad 30000CZK, splatnost pohledávky byla 23.7.2020, k pohledávce byly minulý rok tvořeny OP, 50% daňově, 50% nedaňově. Vzhledem k tomu, že je pohledávka už 3 roky po splatnosti, tzn. že je promlčená, takže můžu odepsat 50% daňově a 50% nedaňově, tak jak byly vytvořeny OP. Správně?
V 2. případě mám pohledávku nad 30000, splatnost 10.3.2022, k pohledávce nebyla vytvořena OP. Pohledávku chci odepsat, protože vím, že mi ji zákazník nezaplatí. Odepíšu nedaňově. Můžu mít závazek vůči odběrateli, když odepisuju nedaňově?
V 3. případě pohledávka splatná 25.12.2020 za 8000CZK, nebyla vytvořena OP. Můžu odepsat daňově, protože v tomto roce bych tvořila OP 100%, kdybych tvořila?
Děkuji předem za vysvětlení

3 odpovědi:

  • Michal Mach, 18.12.2023

    Dobrý den,

    - pokud je k pohledávce současně závazek, neodepisujete ale uděláte zápočet pohledávka a závazku

    - pohledávky nad 30 000,- : uděláte OP ve výši 50% po 18 ti měsících a 30 měsících OP na ten zbytek ( tedy OP již tvoří 100% pohledávky ) , pokud není pohledávka ani pak uhrazena, zrušíte OP a pohledávku odepíšete daňově ( ale nesmí být promlčená - obecně se promlčuje po 36 měsících

    18m 50,- 558/391 ( 50% )
    30m 50,- 558/391 = tvorba ( dalších 50% v součtu 100% )

    rozpuštění OP = 391/558 + odpis 546/311


    - máte li k pohledávce současně závazek ke stejnému subjektu ( i kdyby jí dodavatel nechtěl nebo nemohl uhradit ), uděláte zápočet, ten můžete udělat i jednostranně, pokud pouze odepíšete pohledávky, nedáví to z obchodního hlediska smysl, protože pohledávku si vyknihujete, závazky vám ale zůstávají

    - pokud je pohledávka do 30 000 a je li současně více jak 12 měsíců po splatnosti, můžete vytvořit 100% ní OP ( daňovou ), po 30 m ji rozpustíte a pohledávku odepíšete

    Pokud chcete odepsat pohledávku daňově musíte předtím vytvořit daňovou OP

    Pokud nechcete odepsat daňově, můžete ji rovnou odepsat do nákladů ale bude daňově neúčinná. OP je pouze přechodný stav, cílem není odepisovat pohledávky, ( pohledávky tvoří aktiva společnosti - tedy také její majetek ) OP upozorňuje že jde o pohledávku rizikovou. Pohledávky po splatnosti mají být s péčí řádného hospodáře spíše vymáhány, její odpis je až řešení, pokud už nelze jinak.

    Aby šlo pohledávku odepsat daňově, měla byste dodržet že :

    - není k ní současný závazek ( pak je na místě udělat zápočet )
    - byla k ní tvořena OP podle podmínek
    - nemůže být za spojenu osobou
    - pohledávka musela být řádně zaúčtována a ve výnosech
    - pohledávku prostě někdo nenechal bez pozornosti ( prostě tak ) a něž cokoli vymyslel byla promlčena


  • Blanka Frydrychova, 20.12.2023

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď.

    Mám ještě jeden dotaz. Nemáte náhodou zkušenosti s pohledávkou, o které si nejsme jisti, že nám ji zákazník zaplatí? Existuje možnost, že nám ji nezaplatí. Existuje něco jako pohledávka sporná? Můžu k této pohledávce vytvořit OP? Můžu 100% a asi bude určitě daňově neúčinná,že? Pohledávka je za 280000 CZK a je po splatnosti teprve 7 měsíců.
    Ještě jednou děkuji
  • Michal Mach, 20.12.2023

    Dobrý den,

    to si nemůžete vybrat, pokud chcete pohledávku po splatnosti, daňově odepsat, musíte postupovat, tak jak je to nastaveno, po 18 měsících uděláte DOP 50% rozvahové hodnoty a po 30 měsících DOP na zbytek. To je dané natvrdo, poté lze DOP odúčtovat a pohledávku odepsat zcela.

    Pokud jde o nějaký obchodní spor, samozřejmě že existují i sporné pohledávky, může to nastat v situaci kdy jako dodavatel například vyfakturujete cenu díla které vykazuje nedodělky, technologické vady. Další sporné pohledávky jsou tzv. vícepráce ( práce navíc odvedena byla ale odsouhlasil jí investor ? Jak se na vícepráce tváří vaše smlouva o dílo ?

    Atd. u sporné pohledávky, já vám k tomu nemohu více napsat, to řešení je ve dvou rovinách, jednak účetní a daňové a to je vytvoření těch OP, a pak právní. To se vzájemně nevylučuje, nikde není napsáno že nemůžete udělat OP a současně tu pohledávku zažalovat, pokud spor vyhrajete a protistrana zaplatí, tak tu OP pouze odúčtujete a a pohledávka bude normálně uhrazena. Pokud by byl spor prohrán, tak ta FV je pořád daňovým dokladem, a z účta jí nelze prostě vyhodit ( i když je neoprávněně vystavena ) v takovém případě také odúčtujete OP, a na chybně vystavený daň. doklad, vystavíte opravný daňový doklad.

    Ani to nemusí jít k soudu, nikde není nepsáno, že nemůže být sporná pouze část té pohledávky, například fakturujete těch 280 000,- ale odběratel rozporuje práce za nevím třeba 50 000,-, pak záleží zda se chcete 10 let soudit, nebo to vyřešíte smírem. V takovém případě se uzavírá tzv. dohoda o narovnání a pokud by tedy ta dohoda vznikla, a těch 50 000,- bylo oboustranně uznáno, tak tam samozřejmě necháte původní doklad a ten DBP vystavujete pouze na to opravovanou část. Samozřejmě i případnou OP k této FA zase odúčtujete, vystavíte DBP na ( v podstatě "vyreklamovanou část" původní fakturace ) a uděláte zápočet FV a vydaného DBP. A tím by to mohlo být ukončeno.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.