Otázka v diskusi:
Dan z podnajmu

Světlana Varkalová, 7.12.2023

Dobry den, mam takovy dotaz. Mam kamarada, kteremu jsem nabidl bydleni u sebe, ten ale potrebuje podnajemni smlouvu kvuli papirum. Klidne bych ji napsal, ale pak jsem si uvedomil, ze musim asi pak platit dane. Kamarad tu bude bydlet zdarma. Muzu to treba napsat i v te smlouve? Nebo jakou min. castku mohu stanovit ve smlouve, abych v pristim roce nemusel podavat danove priznani? Dekuji

5 odpovědí:

  • Christian WILHELM KAST, 18.12.2023

    Jste jednotlivec nebo obchodní manažer, který potřebuje půjčku na konsolidaci dluhu nebo jakékoli jiné osobní potřeby, protože vám vaše bankovní instituce odmítla úvěr, takže mě kontaktujte, jakmile si přečtete tuto zprávu. Jsem velmi seriózní a čestná žena, náš úrok je 2 až 5 %, liší se podle částky, kterou byste si chtěli půjčit. Kontaktujte mě ještě dnes a dejte nám vědět, kolik peněz si chcete půjčit, jsme připraveni vyhovět vašim žádostem během několika hodin. E-mail: kast.christianwilhelm@gmail.com
  • Michal Mach, 7.12.2023

    Dobrý den,

    tady rozlišujte nájem a podnájem, podnájem můžete uzavřít pouze se souhlasem vlastníka. Pak se podnájem zdaňuje jako nájem nemovitostí ( byty ) podle §9 ZDP.

    Nájemní ani podnájemní smlouva nemůže být bezplatná. Lze pouze uzavřít smlouvu o bezúplatném používání nebo přenechání bytu nebo bytového prostoru, takováto smlouva by nebyla posuzována jako nájemní smlouva, ale jako smlouva o bezúplatné výpůjčce
    vzor zde : https://www.pracepropravniky.cz/vzory-smluv/smlouva-o-vypujcce-bytu-vzor/


    Kdy nemusíte vyplňovat daňové přiznání :

    Jste OSVČ v paušálním režimu daně.
    Ročně jste si vydělal méně než 15 000 Kč nebo jste si díky příležitostnému příjmu nevydělali více než 30 000 korun ročně ( příležitostný příjem je například prodej výpěstků ze zahrad, prodej nepotřebného vybavení FO ) a nemáte živnostenské oprávnění.
    Měli jste pouze příjmy z autorských honorářů, a to do 10 000 korun měsíčně.
    Měsíčně jste si nepřišli na víc než 10 000 korun na dohodu o provedení práce a přitom jste nepodepsali dokument s názvem "Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti".
    Jste zaměstnaní v pracovním poměru a vaše ostatní příjmy ( například z nájmu ) byly nižší než 6 000 korun za rok.
    Pobírali jste jen podporu v nezaměstnanosti, sociální dávky, nemocenské apod.
    Máte příjmy osvobozené ( například příspěvky zaměstnavatele na penzijko, životko, nebo některé osvobozené benefity. U těch benefitů pozor, v roce 2024 se to dost zpřísní tím konsolidačním balíčkem vlády.


    Nevím co vlastně máte ještě jiného za příjmy, zda jste v zaměstnání nebo podnikáte. Pokud nic z toho a prostě uzavřete nájemní nebo podnájemní smlouvu, v případě podnájmu můžete i formou spolubydlení ( tedy pouze část bytu, například jednu místnost ) pak byste příjem, který bude nižší než plnohodnotný nájem, ale zase v nějaké obhajitelné relaci, uvedl do svého DP jako příjmy dle §9 ( příjmy z nájmu ), vyplníte si příslušnou přílohu a můžete si uplatnit výdaje 30% z příjmu tzv. %-ním paušálem. Po uplatnění výdajů dostanete ZD z toho spočítáte 15% daň z příjmu a uplatníte si slevu na poplatníka 30840,- Tedy sice podáte DP ale daň Vám může v podstatě vynulovat ona sleva. SP a ZP se z příjmů z nájmů dle §9 neplatí.

    Příkladem, inkasujete na nájmu za rok třeba 150 000,- výdaje paušálem budou 30% tedy 45000,- paušálem, základ daně je rozdíl PaV tedy 105 000,- z toho je DPFO 15% tedy daň je 15 750,- a protože sleva na poplatníka je těch cca. 30 tis. ( kterou si odečtete
    ) nezaplatíte nic. To neznamená ale, že nemusíte podat DP.
  • Světlana Varkalová, 8.12.2023

    Dobry den, dekuji mnohokrat za tak podrobny popis.
    Jsem jen fizicka osoba, ktera chce pomoct kamaradovi v nouzi. A zaroven nechce podavat DP.
    Pochopila jsem, ze do 15000 rocne nemusim podavat DP, ale to by znamenalo, ze najem ve smlouve by mel byt tedy max 1200kc. Coz asi by mi to na financaku, nebo u nej nekde na policii neuznali. Prislo by jim to asi divne, proc tak malo.
    Kazdopadne jeste jednou dekuji za odpoved.
  • Michal Mach, 8.12.2023

    Dobrý den,

    pokud jde o podání DP, tam došlo k úpravě znění zákona o dani z příjmu, já jsem si to neuvědomil, aktuální znění je toto :


    ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ PRO VYBÍRÁNÍ DANĚ Z PŘÍJMŮ
    Zvláštní ustanovení pro vybírání daně z příjmů fyzických osob

    § 38g

    Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob

    (1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 50 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

    Takže pokud skutečně nemáte žádné jiné zdanitelné příjmy, pak příjem FO do 50 tis. za rok nezavdává povinnost podat DP na FÚ. Ale nesmíte vykázat daňovou ztrátu ( tedy příjem nesmí být nižší než výdaje )
  • Světlana Varkalová, 8.12.2023

    Dobry den.
    Dekuji, vse jsem pochopila. Naprosto skvele jste mi to vse vysvetlil.
    Jeste jednou Vam dekuji
    S uctou
    S. Varkalova

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.