Otázka v diskusi:
Prodej majetku a daně z příjmu

Jiří Vencl, 5.12.2023

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH, uplatňují paušální výdaje. K podnikání si samozřejmě kupuji drobnou elektroniku - notebook, telefon atd., pokud toto zboží prodám, vystavím na něj fa, odvedu DPH, to mi je jasné, ale kam s těmito příjmy v daňovém přiznání? Mohu to nechat v příjmech z podnikání nebo to musí jít někam jinam? Předem velmi děkuji za odpověď.

5 odpovědí:

  • Michal Mach, 5.12.2023

    Dobrý den,

    no to zní jednoduše, ale není,
    Pokud OSVČ uplatňující paušální výdaje ( tzv. % tem z příjmu ) prodává majetek, tak nikdy nejde o obchodní majetek ve smyslu daní z příjmů, který totiž „paušalista“ nemá.

    Ve hře jsou tři možnosti:

    zdanitelný příjem ze samostatné (podnikatelské) činnosti dle § 7 ZDP,

    zdanitelný „ostatní“ příjem podle § 10 ZDP, nebo

    ( případně někdy dokonce ) příjem osvobozený od daně v souladu s § 4 ZDP.

    V principu jde o vymezení, který příjem z prodeje věci lze považovat za „příjem z prodeje majetku“ a který příjem je „příjmem z výdělečné činnosti“. Přitom nemůže být stěžejním kritériem to, jestli daná věc (příp. jiný majetek) souvisí s prováděním činnosti, ale skutečnost, zda samotný prodej této věci je naplněním této činnosti.

    Tak například u výrobce nábytku není prodej výrobního stroje, na kterém nábytek vytváří, naplněním jeho podnikatelské činnosti. Byť obě věc s jeho činností souvisí, a jedná se proto o „příjem z prodeje majetku“. Příjem z prodeje těchto movitých věcí tedy nespadá pod zdanitelný příjem z podnikání a zpravidla jej uvede jako ostatní“ příjem podle § 10 ZDP.

    Naproti tomu prodej jím vyrobené skříně je naplněním činnosti ( ta skříň je v podstatě zásoba vlastní činnosti určená k prodeji podle podnikání podnikatele ) a jde o „příjem z činnosti“, který spadá mezi zdanitelné příjmy ( §7 ) z jeho samostatné (podnikatelské) činnosti, u nichž má nárok na paušální výdaje které si opět uplatní v DP k DPFO.

    Pokud jde o DPH tak ano, pokud byl na drobném majetku uplatněn odpočet a sloužil k podnikání, jeho prodej zdaníte, tedy odvedete DPH. Ono DPH je od příjmovky "zcela odtrženo" a samotné DPH není ani příjmem, ani výdajem podnikatele. A pro potřeby DPH je nutné si někde evidovat majetek a drobný majetek ( případně nakoupené zásoby ) na který si podnikatel uplatnil odpočet ( i pokud uplatňujete výdaje %- tem z příjmu )

  • Jiří Vencl, 5.12.2023

    Děkuji za promptní odpověď.

    Znamená to tedy, že pokud podnikám v IT, tak onen notebook sice potřebuji k práci, ale není výsledkem mé podnikatelské činnosti, tedy je to ostatní“ příjem podle § 10 ZDP. Chápu to správně? Problematika DPH, odvodu DPH, evidovat majete atd., to mi je jasné, ale jak píšete, je to odtržené.
  • Jiří Vencl, 5.12.2023

    Děkuji za promptní odpověď.

    Znamená to tedy, že pokud podnikám v IT, tak onen notebook sice potřebuji k práci, ale není výsledkem mé podnikatelské činnosti, tedy je to ostatní“ příjem podle § 10 ZDP. Chápu to správně? Problematika DPH, odvodu DPH, evidovat majete atd., to mi je jasné, ale jak píšete, je to odtržené.
  • Michal Mach, 5.12.2023

    Myslím si že ano, ale pořád berte v potaz, že jednak já neznám Vaše podnikání a na nějaké relevantní posouzení byste musel se obrátit v otázkách daní na daňové poradce, účetní neposkytují daňové poradenství. Ale jako pokud jde o pár tisíc, tam asi by to nedávalo úplně smyl, protože za drobnost zaplatíte více na hodinovce daňaře, než je celý ten případ.

    Upřímně, pokud ten majetek není za deseti nebo statisíce. ono to úplně tak rizikové není, DPH odvedete stejně a ta příjmovka, tam to u vás asi nebude za statisíce. Ta výhoda může být pouze v tom, že pod §10 to nespadá do VZ pro přehledy SP a ZP OSVČ, ale pokud nejde o žádné významné částky, úplně vánoce to nebudou ( tak či tak ).

    Ať se daří.
  • Jiří Vencl, 5.12.2023

    Děkuji za promptní odpověď.

    Znamená to tedy, že pokud podnikám v IT, tak onen notebook sice potřebuji k práci, ale není výsledkem mé podnikatelské činnosti, tedy je to ostatní“ příjem podle § 10 ZDP. Chápu to správně? Problematika DPH, odvodu DPH, evidovat majete atd., to mi je jasné, ale jak píšete, je to odtržené.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.