Otázka v diskusi:
Daně

Jakub Huptys, 13.4.2023

Od tohohle roku jsem zaměstnán v nemecku, minulý rok jsem byl ale zaměstnaný v ČR. Daně mi zpracovával zaměstnavatel v ČR za minulý rok, ale chci vědět kam mi přijdou vrácené daně z ČR když teď pracuji v Německu zda nemusím něco zvlášť vyplňovat ještě, děkuji za odpověď. Jakub

1 odpověd:

  • Michal Mach, 13.4.2023

    Dobrý den,

    to máte konzultovat s daňovým poradcem. Pokud jste byl zaměstnán v ČR, předpokládám že jste daňovým rezidentem v ČR, pokud jste v minulém roce neměl souběh příjmů ze ZČ jak v ČR tak v EU ( SRN ) a pokud jste byl zaměstnancem, tak klasicky jste si asi podal žádost o roční zúčtování a případná vratka daně z příjmu FO by se vám zohlednila ve mzdě ( jednorázově byste dostal více ) . O roční zúčtování si musíte požádat do 15.2 ( roku následujícího ) nejpozději a samozřejmě doložit uplatňované daňové slevy ( nevím např. penzijko, životko, úroky z úvěru na bydlení atd. ) na mzdovou účtárnu zaměstnavatele.

    Pokud jste si nepožádal o roční zúčtování, nebo jste v zaměstnání skončil v průběhu roku, no tak pak žádné roční zúčtování původní zaměstnavatel neprovede, vytiskne vám pouze potvrzení o příjmu ze zaměstnání a pokud si chcete uplatnit nějaké daňové slevy, pak si musíte sám zpracovat DP k DPFO nejlépe přes el. portál mojedaně. cz ( je tam uvedena pro FO zkrácená verze pro poplatníky mající příjem pouze ze závislé činnosti. Případnou vratku daně z příjmu by pak řešil FÚ, podle zákonných lhůt a to na účet který si uvedete na konci toho DP k DPFO, případně na adresu poštovní složenkou.

    Pokud aktuálně pracujete v SRN v zaměstnaneckém poměru, tak odvádíte z PP daně tam ( obecně se odvádí tam, kde je příjem realizován ) , tam je to složitější s ročním vypořádáním, je důležité určit kde jste tzv. daňovým rezidentem, tam kde má FO daňovou rezidenturu, tam podává DP na FÚ a uvádí veškeré své celosvětové příjmy. Opačně, tam kde je daňovým nerezidentem, tak tam v tom daném státě uvádí pouze ty příjmy, které realizuje přímo v tom státě. Může tedy dojít i k situaci, že podává 2 DP na FÚ, nejprve ve státě kde není daňovým rezidentem, pokud tam platí daně z příjmu, musí si vyžádat od tamní FS potvrzení o zaplacené dani z příjmu a následně si podá DP ve státě kde je daňovým rezidentem, tam uvádí veškeré příjmy ( i ty která již vykázal v jiném státě EU ) a aby neplatil daň z příjmu dvakrát, využije zápočtu nebo vynětí ( již jinde zaplacené ) daně a to podle toho, jak jsou postaveny smlouvy o zamezení dvojího zdanění.

    To je složité, já toto nezpracovávám, pokud někde pracujete v EU, poraďte se s daňovým poradcem.




Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.