Otázka v diskusi:
Účtování výnosů z opčního programu

Martin, 20.9.2011

Naše mateřská zahraniční společnost, která nabízela svému manažmentu a zaměstnancům opční program, byla v nedávné době koupena jinou společností, která teď musí realizovat daný OP a vyplatit své nabylé závazky. Jeji metodikou máme vyplatit sumu z personálních nákladů sami (jako bonus a dokonce nechtějí ani započítat daný bonus pro výpočet průměrů denní dovolené) a k tomu odvody, nicméně chtějí vynulovat náklady a proúčtovat to jako pohledávku vůči ním a ponechat pouze odvody..Vůbec se mi to nelíbí, vzhledem na fakt, že je hloupost ponechat odvod bez reálné mzdy, ale je to jejich nařízení. Máte někdo podobné zkušenosti? Raděj bych udělal dohad v ostatních výnosech oproti nákladům bonusů a platil odvody a ty by defacto zůstali v pers. nákladech a ostatní výnos/dohad by se poak vyrušil rechargem...

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 29.9.2011

    Pokud z opčního programu vyplývá, že společnost vyplatí zaměstnancům odměny ze závislé činnosti, které plynou z pracovněprávního vztahu, bude se postupovat standardním způsobem jako při účtování mezd.

    Pokud se mateřská společnost bude podílet na úhradě těchto nákladů, zaúčtuje se její podíl jako příjem finančních prostředků nebo jako pohledávka vůči mateřské společnosti souvztažně s výnosem v časové a věcné souvislosti nákladů a výnosů.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.