Otázka v diskusi:
úroky v cizí měně

Irena, 19.5.2011

Dobrý den, musím vypočítat úrok z prodlení. Máme na to program, ale nikdy jsem ještě nepočítala úroky u eurových faktur. Poradite jak jeto s úrokami v eurech? U letošních to musím přepočítat na Kč ke dni vypočtení úroku? Nebo se mílím? A taky nevím jak mám postupovat s loňskými , mám tam přece přepočet k rozvahovému dni -31.12.2010? Budu moc vděčná za radu.

2 odpovědi:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 6.6.2011

    Okamžik účtování o pohledávce z titulu úroků z prodlení upravuje interpretace Národní účetní rady I-10 (www.nur.cz). O pohledávce z titulu příslušenství ve prospěch výnosů věřitel účtuje nejdříve ke dni, kdy využil svého práva požadovat příslušenství a uplatnil svůj požadavek vůči dlužníkovi.

    Úrok z prodlení k fakturám v EUR by měl být vypočítán také v EUR, pokud není smluvně ujednáno jinak. Pokud bude věřitelem uplatněn požadavek na úrok z prodlení v EUR u dlužníka, bude o pohledávce z titulu úroku z prodlení účtováno jako o jakékoliv jiné pohledávce. Použije se kurz ke dni okamžiku uskutečnění účetního případu. K rozvahovému dni se provede kurzový přepočet.
  • Irena, 8.6.2011

    Děkuji moc za odpověď.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.