Otázka v diskusi:
finanční bonus

Marie Housková, 29.11.2010

Prosím o radu - změnou objednávky naše společnost akceptovala skonto ve výši 1% při platbě do 30 dnů. Platba byla připsána 29 den. Prosím o sdělení zda postupujeme správně: Vystaven dobropis bez DPH (skonto nepodléhá DPH)
účujeme 548/311 Jedná se o uznatelný daňový náklad? Nebo mám účet 548 vyloučit jako nedaňový? Děkuji za odpověď.
M. Housková

8 odpovědí:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 10.2.2011

    Dle § 42 zákona o dani z přidané hodnoty před očekávanou novelou, která měla původně platit od 1. 1. 2011, následně od 1. 4. 2011 a v této chvíli je vrácena Senátem a není jisté od, kdy bude platit, plátce daně může (= nemusí) opravit výši daně při snížení základu daně na základě sjednaných podmínek. Pokud si smluvní strany sjednají platební podmínku, že při dřívější platbě bude poskytnuto snížení 1 % z ceny, má tato „sleva“ charakter úroku za dřívější platbu.
    V chystané novele zákona o dani z přidané hodnoty se možnost opravy daně z přidané hodnoty při snížení základu daně obecně mění na povinnost. V případě platební podmínky, kdy při dřívější platbě je poskytnuto snížení 1 % z ceny, která má v podstatě charakter úroku za dřívější platbu, se však očekává, že vyjde stanovisko MF, které vyjasní, jak postupovat.
    Uvedené 1 % z ceny lze účtovat do nákladů, které jsou daňově uznatelným nákladem pro účely zákona o daních z příjmů.
  • Lenka Bolkova, 12.2.2020

    Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme ti pomoct!

    Máte v současné době finanční potíže nebo jste v nebezpečí zadlužení?
    Tímto způsobem vám dáme příležitost učinit nový vývoj. Nečekejte déle, zadejte výši půjčky, kterou si přejete půjčit, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás ještě dnes na: email: leni.bolkova01@gmail.com
    WhatsApp: +420608987486
  • JB, 13.12.2014

    Potřebujete naléhavou půjčku pro vaše podnikání, nebo splatit své dluhy? kontaktujte nás na org.jb12@centrum.sk, pokud máte zájem.
  • Třešňáková, 16.12.2010

    Dobrý den,
    mám podobný dotaz, jen z pohledu odběratele. Dodavatel nám každý měsíc zasílá DBS za včasnou platbu, na kterém je vyčíslen ZD i daň, jedná se tedy o daňový dobropis. Můžu jej zaúčtovat -504,-343/-321? Tento týden jsme byla na školení a upozorňovali nás, že tyto DBS nejsou předmětem daně, tak teď nevím, zda je účtuji správně. Moc děkuji za odpověď.
  • Anabela, 17.5.2011

    Prosím informaci zda novela DPH od 1.4.2011 , která se týká vystavování opravných daňových dokladů ke slevám, skontům a dříve finančním bonusům, platebním podmínkám vztahujícím se k plněním - nyní tedy vystavujeme s DPH, ale jak u doddání zboží v rámci EU - jako odběratel, kde mám vstup i výstup ??

    Děkuji
  • Helena, 19.1.2012

    Dle smlouvy s odběratelem jsem vystavila FV na podporu prodeje
    smluvní finanční bonus, který jsme obdrželi ve výši 15 tis+10%DPH tj celkem 165 tis. Tuto FV jsem zaúčtovala do výnosů 688+10%odvod DPH. Začali mi chodit od uvedené firmy opravné daňové doklady-Dobropis zúčtování zálohy na bonus.
    Smluvní částka-15 tis,mínus 10% DPH, zúčtování zálohy částka celkem,částka dobropisu celkem = 0
    Neproplácet, zúčtování zálohy na bonus? Jak tento dobropis
    mám zaúčtovvat? Děkuji za zprávu Helena
  • Gabriela Pokorna, 21.12.2010

    Dobrý den,
    rada bych se zeptala, jak zauctovat mzdu, ktera byla zamestnance vyplacena vyssi nez je v kontraktu. Bylo vyplaceno chybne.
    Dale jak uctovat odskodneni pracovniho urazu.
    dekuji.
    G. Pokorna
  • Monča, 7.12.2010

    Poskytnutí skonta jako finančního zvýhodnění při včasné platbě se v praxi většinou posuzuje jako „platební podmínka“, která nemá vliv na základ daně a výši DPH. Je chápáno jako finanční vypořádání (peněžní plnění), které vůbec není předmětem daně. Ve Vašem případě jste tudíž vystavili doklad (ne daňový), ve kterém jste uvedli, že se jedná pouze o finanční plnění nepodléhající DPH. Uvedené účtování skonta považuji za správné. Bude se jednat o daňový náklad (jsou splněny obecné podmínky pro daňovou uznatelnost). Bude zajímavé sledovat osud připravované novely zákona o DPH, která by měla přinést změny i v této oblasti (tedy v § 42 a také v § 49).
    Ještě bych poznamenala, že jsem se setkala i s následujícím přístupem k posuzování skont (nebo i bonusů). Podle názorů některých odborníků není správné rozlišovat, zda daná sleva poskytnutá za včasnou platbu je platební nebo cenovou podmínkou. To se v praxi vžilo, neboť ještě před vstupem ČR do EU se s ohledem na tehdy platný zákon takto postupovalo. Nyní však platí nový zákon o DPH, podle kterého v případech uvedených v § 42 odst. 1, tj. při opravě základu daně, která vede ke snížení daně na výstupu, má plátce možnost (nikoliv povinnost) opravit výši DPH. Jedním z těchto důvodu je mj. snížení základu daně na základě sjednaných podmínek u zdanitelného plnění, ke kterému dojde po DUZP. A základ daně je definován ve vazbě na úplatu – základem daně je vše, co jako úplatu obdržel nebo má plátce obdržet za UZP, bez daně (a nikoliv cena za UZP, jako tomu bylo před 1.5.2004). Pro stanovení základu daně je tedy rozhodující výše úplaty. Pokud po UZP dojde ke splnění podmínek pro poskytnutí skonta (tzn. dojde ke snížení úplaty), má plátce dvě možnosti: buď se rozhodne, že základ daně nesníží, a z hlediska DPH tedy nebude nic činit, anebo se rozhodne snížit základ daně a výši daně, potom je povinen vystavit daňový dobropis se všemi předepsanými náležitostmi, který musí prokazatelně doručit odběrateli (daňový dobropis sníží výnosy u dodavatele).

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.