Otázka v diskusi:
výdaje % u autoopravny a pneuservisu

lidka, 25.7.2010

Prosím o dopověï, jestli máte někdo zkušenost s účtováním autoopravny a penuservisu. Klient má živ.oprávnění na opravy silničních vozidel a druhé na údržbu motorových vozidel a jejich příslušenství. Když bude opravovat auta, budu mu počítat % výdaje z příjmů ve výši 80%, protože to je živnost řemeslná. Pokud bude přezouvat penumatiky, tak budu uplatňovat jen 60%, protože pneuservis patří do živnosti volné? Další dotaz se týká nákupu zařízení od jedné osoby 2 ks do 40000,--, celkem za 65 000,-- Kč. Prodávající osoba by na tento příjem měla podat daňové přiznání § 10, když se nejedná o podnikatele a pokud by měl doklad od nákupu, tak by si mohl na stranu výdajů dát hodnotu faktury?

1 odpověd:

  • Monika, 30.7.2010

    Podle příloh živnostenského zákona jsou opravy silničních vozidel skutečně řemeslnou živností a pneuservis patří pod údržbu motorových vozidel a jejich příslušenství, tedy živnost volnou. Pro účely daně z příjmů a uplatnění paušálních výdajů (jejich výše je taková, jak uvádíte) je tudíž nutné odděleně evidovat (účtovat) příjmy za opravy aut a za výměnu pneu.
    Pokud se jedná o prodej zařízení nepodnikající osobou, obecně platí, že příjmy z prodeje movitých věcí jsou osvobozeny (v případě motorových vozidel, letadel, lodí za podmínky, že prodej se uskuteční po uplynutí 1 roku od nabytí) a neuvádějí se tudíž v daň. přiznání. Pokud by ale daná fyzická osoba např. v minulosti podnikala, zařízení měla zahrnuta v obch. majetku a prodala je v době do 5 let od jejich vyřazení z obch. majetku (ukončení podnikání), musela by tyto příjmy přiznat v přiznání jako příjmy dle § 10 - k nim by mohla jako daň. výdaj uplatnit nákupní cenu zařízení.

    Hezká den.
    Monika

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.