Otázka v diskusi:
Dvě podepsaná Prohlášení k dani

Kateřina, 30.4.2009

Mám dotaz.Zaměstnanec má podepsané Prohlášení k dani u jednoho zaměstnavatele kde uplatňuje slevy na dani.Může podepsat prohlášení i u druhého zaměstnavatele současně s tím, že slevy uplatňovat nebude? Z toho důvodu by mu druhý zaměstnavatel srážel zálohovou daň i u příjmů do 5000 Kč.Pokud ne, tak proč je na první stránce tohoto Prohlášení volba, zda zaměstnanec uplatňuje či neuplatňuje slevu na dani?

2 odpovědi:

  • Jana, 14.5.2009

    §38k odst. 6 zákona o daních z příjmů:
    Poplatník může podepsat prohlášení na stejné období kalendářního roku pouze u jednoho plátce.
  • Soňa, 6.5.2009

    Osobně si myslím, že Prohlášení může zaměstnanec podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. S jiným případem jsem se v praxi nesetkala. Takže já bych postupovala tak, že pokud zaměstnanec již podepsal Prohlášení u jiného zaměstnavatele, kde si uplatňuje příslušné slevy na dani, u druhého zaměstnavatele již žádné podepisovat nebude. Pak bych se řídila zákonem a sledovala měsíční výši příjmů: do 5 000 Kč uplatnila srážkovou daň a nad tuto částku zálohu na daň - samozřejmě pokud se bude jednat o druh příjmů ze závislé činnosti, u kterých je možné srážkovou formu daně použít.

    Zdravím. Soňa

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.