Otázka v diskusi:
Fakturace nájemného od plátce k plátci a následná přefakturace neplátci

Jiří Kafka, 22.3.2024

Zdravím, prosím o rádu k chaosu :)
Partner využívá stejné prostory pro svojí činnost na IČO, pokud je nájem fakturován bez DPH od plátce mě jako plátci následně část potřebuji přefakturovat partnerovi, který je neplátce a reálně mě uhradil 135tis, vystavuji mu fakturu s/bez DPH?
Pokud s DPH tak 135tis vč. DPH?
Děkuju

1 odpověd:

 • Michal Mach, 23.3.2024

  Dobrý den,
  Od 1.1.2021 tak není možné podrobit zdanění nájem:

  a) Stavby rodinného domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí
  b) Obytného prostoru
  c) Jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru
  d) Stavby, v níž je alespoň 60% podlahové plochy této stavby nebo části stavby, je-li
  pronajímána tato část, tvořeno obytným prostorem
  e) Pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, obytný prostor nebo stavba
  podle písmene d), s níž je tento pozemek pronajímán
  f) Práva stavby, jehož součástí je stavba rodinného domu nebo stavba podle
  písmene d), s níž je právo stavby pronajímáno.


  Určení stavby pro trvalé bydlení vychází zejména z vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, vyhlášky č.268/2009 Sb.,

  o technických požadavcích na stavby, ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhlášky č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška), ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon) ve znění pozdějších předpisů.

  V případě nájmu vymezených staveb určených pro trvalé bydlení tedy bude muset plátce jako pronajímatel uplatnit od 1.1.2021 povinně režim osvobození od daně, a o jak vůči neplátcům, tak i plátcům daně.


  Tedy pokud je tedy nájem těch prostor v tomto výčtu, vystavujete FA jako plátce DPH "bez rozpisu DPH " typ zdanitelného plnění "osvobozená " i osvobozená plnění se ale vykazují v DP k DPH. Jako plátce pořád vystavujete daňové doklady za nájem jenom v režimu osvobozených plnění.

  V následném řetězci přefakturace nájmu na jiného odběratele ( například podnájemníka ) , opět pokud jde o nájem osvobozený, jako plátce DPH opět vystavujete FA za podnájem v režimu osvobozených zd. plnění, je jedno zda je odběratel plátce či neplátce DPH, ta FA vystavená se vztahuje na vás a na předmět fakturace - pokud je to nájem či podnájem za prostory v uvedeném výčtu, jde o osvobozená plnění ( bez nároku současného odpočtu )

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.