Otázka v diskusi:
Produkt DIP - benefit zaměstnavatele

Lenka Klocová, 11.3.2024

Dobrý den, můžete mi, prosím, objasnit, jak funguje DIP? Jaké doklady musí zaměstnanec předložit pro to, aby mu mohl zaměstnavatel přispívat? Je to tak, že si něco platí zaměstnanec a pak je ve smlouvě určen příspěvek zaměstnavatele? Nebo zaměstnanec neplatí nic a vše mu platí zaměstnavatel? Děkuju.

1 odpověd:

 • Michal Mach, 11.3.2024

  Dobrý den,

  to je v podstatě klasické penzijko, jediné nóvum je v tom že, část spořených peněz je alokována do investiční složky ( kterou si zvolí klient, podle toho zda preferuje opatrnou, nebo dynamickou formu investování ( samozřejmě podle toho je také nastaveno odpovídající riziko )

  DIP, tedy dlouhodobý investiční produkt, je investiční nástroj, který umožňuje občanům investovat do akcií, dluhopisů a investičních fondů s výhodami daňového zvýhodnění, a navíc lze čerpat i příspěvek zaměstnavatele. V řadě případů a do určité měsíční úložky je produkt výhodnější, než investování napřímo do cenných papírů a jiných produktů.

  Jediná nevýhoda je nákladovost produktu, kde TER poplatek je cca 1 % p. a.

  Daňová zvýhodnění a pravidla DIP :

  Daňová úleva je jedním z hlavních lákadel DIP. Každý rok můžete odečíst až 48 000 Kč ze základu daně, což vám může ročně ušetřit až 7200 Kč. Zaměstnavatelé mohou také přispívat do vašeho DIP a plynou pro ně daňové výhody až do výše 50 000 Kč ročně, který by se z logiky věci měl v příštích letech navyšovat.

  Výběr peněz lze teprve po dosažení 60 let věku.

  Rozdíly oproti jiným penzijním produktům :

  DIP přináší řadu výhod oproti tradičním penzijním spořením. V rámci DIP můžete svobodně volit, do čeho investujete, a měnit složení svých investic podle svého uvážení. Jednat se může v podstatě o nepřeberné množství investičních instrumentů, od ETF, přes státní dluhopisy až po nemovitostní fondy.

  Ke správnému nastavení ale kontaktujte svého finančního poradce, toto není věc účetních ( případný příspěvek do mzdy DIP zaměstnance účtujete jako klasické penzijko ) ale je to věc investičního poradenství.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.