Otázka v diskusi:
DPČ

Ludmila Filipová, 6.2.2024

Dobrý den,
nová zaměstnankyně nastoupila na DPČ 19.1.2024, sjednaná pracovní doba byla 1den v lednu 2024 a 8 hodin. Zaměstnankyně je na rodičovském příspěvku, takže je pro zdravotní pojišťovnu státní pojištěnec.
Odpracovala tedy 19.1.2024 8 hodin ( víc v lednu nepracovala ) s hrubou mzdou 4960,00 Kč.
Jak se u ní vypočítá zdravotní pojištění, když je na rodičovské dovolené?
Děkuji Filipová

1 odpověd:

 • Michal Mach, 6.2.2024

  Dobrý den,

  Zdravotní a sociální pojištění u DPČ
  V případě, že hrubá odměna z pracovní činnosti je nižší než čtyři tisíce korun, neodvádí se z ní zdravotní pojištění. V případě, že je překročena hranice 4.000,- Kč, odvádí se zdravotní pojištění jako v běžném pracovním poměru.

  Pokud pracujete na DPČ u více zaměstnavatelů, počítá se hranice u každého zaměstnavatelů zvlášť. Pakliže ale máte více DPČ u jednoho zaměstnavatele, odměny z DPČ se sčítají, a pokud přesáhnou 4.000,- Kč, musíte platit odvody.

  Nehradíte-li však zdravotní pojištění z DPČ ( tedy je ji DPČ do limitu bez odvodů ZP a SP ) , jiného příjmu ani ho za vás nemá povinnost platit stát , musíte se zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). OBZP si pojistné hradí sama, jelikož účast na zdravotním pojištění je ze zákona povinná, a to ve výši 2.552,- Kč (platí pro rok 2024).

  Do sociálního pojištění se nepočítá jen skutečná hrubá měsíční odměna, ale také odměna zahrnutá v dohodě o pracovní činnosti. Jakmile sjednaná nebo skutečná hodnota odměny překročí částku 4.000,- Kč, hradí se z ní sociální pojištění. A to i v období, kdy je reálný výdělek nižší.

  Pojištěním na sociální zabezpečení se rozumí důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vyměřovacího základu zaměstnance se strhává ve výši 7,1 %, konkrétně 6,5 % na důchodové pojištění a 0,6 % na nemocenské pojištění. Zaměstnavatel hradí 24,8 % z vlastních zdrojů, a to 21,5 % na důchodové pojištění, 2,1 % na nemocenské pojištění a 1,2 % příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

  Nově jí také z DPČ náleží případné příplatky ( SO, NE, svátky ) a pokud odpracuje dostatečný počet hodin, pak také dovolená.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.