Otázka v diskusi:
paušální daň

Hana Heligrová Heligrová, 20.9.2023

Podnikatel od 1.1.2023 jen příjmy z §7 a od 1.1.2023 vstoupil do režimu paušální daně. Žádné jiné příjmy než ze samostatné výdělečné činnosti nemá.
Do 31.12.2022 měl příjmy ze závislé činnosti. Letos v 7/2023 mu byly vyplaceny prémie od zaměstnavatele ve výši 16 tis. Kč, které byly za činnost v roce 2022.
Byly porušeny podmínky režimu paušální daně?

6 odpovědí:

  • Michal Mach, 20.9.2023

    Dobrý den,

    Pro prvotní vstup OSVČ do paušálního režimu platí, k prvnímu dni rozhodného zdaňovacího období nevykonává činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti, s výjimkou příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně

    - toto evidentně k 1.1.2023 splnil a vstoupil do paušálního režimu, jeho PP ( ZČ dle §6 ) byl ukončen k 31.12.2022. Pokud byl tedy ukončen v PP k 31.12.2022 a ony prémie jsou v podstatě součástí poslední mzdy u zaměstnavatele za 12/2022, jsou vykázány v potvrzení o příjmu ze ZČ za rok 2022, pak pokud došlo pouze k jejich pozdějšímu vyplacení zaměstnanci ( až v 7/2023 ) tak si myslím, že to nikde nevykazuje, jsou to příjmy roku 2022 a v paušálu je od 1.1.2023.

    Pokud podnikatel vstoupil do paušálního režimu a v rámci zdaňovacího období ( zde tedy r. 2023 ) mu bude plynout jiný příjem než ze samostatné činnosti, který je vyšší než 50 000 Kč, musí podat za dané období daňové přiznání. Mezi tyto jiné příjmy patří příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy (dle § 8 až 10 zákona o daních z příjmů).

    Dále musí podat daňové přiznání také v případě, kdy bude mít příjmy ze zaměstnání ( ZČ dle §6 ZDP ) , které nejsou zdaněny srážkovou daní. Zde neplatí onen limit 50 00 Kč. Pokud by ta výplata prémie od zaměstnavatele, byla zúčtována v roce 2023 a současně tam nebyla srážková daň tak to přizná v roce 2023.

    Pokud poplatník na konci zdaňovacího období zjistí, že nesplnil zákonné podmínky pro stanovení paušální daně, podá daňové přiznání, ve kterém uvede veškeré své zdanitelné příjmy, a to včetně příjmů ze samostatné činnosti (§ 7 zákona o daních z příjmů).

    Na stanovenou daň z příjmů, která bude vyčíslena v daňovém přiznání, se započtou již zaplacené paušální zálohy na daň z příjmů a případné další sražené zálohy (např. zálohy ze závislé činnosti sražené zaměstnavatelem), jsou-li součástí přiznání i příjmy ze závislé činnosti.

    Samotná skutečnost, že měl poplatník v rozhodném zdaňovacím období zmíněné příjmy vyšší než uvedené limity, nebo příjmy ze zaměstnání ( ZČ dle §6 ) , a vznikla mu povinnost podat přiznání, však není důvodem pro ukončení paušálního režimu v následujícím roce.

  • Hana Heligrová Heligrová, 23.9.2023

    Děkuji za odpověď, se kterou se ztotožňuji.
    Prémie jsou za rok 2022 za HV společnosti, tudíž tedy nebyly součástí potvrzení o příjmu za rok 2022, Příjem byl vyplacen bývalému zaměstnanci za měsíc květen 2023.
    Dle mého také porušil a měl by podávat daňové přiznání. Dotyčný bývalý zaměstnanec nechce vystoupit z paušálního režimu (nechce podávat přiznání ani přehledy). Jeho řešení je, že chce peníze vrátit. Já si myslím, že toto jeho řešení nepovede k nezrušení podmínek paušálního režimu, neboť bylo odvedeno sociální a zdravotní pojištění, zálohová daň.
  • Michal Mach, 23.9.2023

    Dobrý den,

    Podáním DP a přehledů za 2023 ještě neznamená že vystupuje OSVČ z paušálního režimu, pouze vznikne situace že mu v paušálním režimu vznikne povinnost podat DP a přehledy na ZP a SP.

    Vystoupit povinně z paušálního režimu musí OSVČ pouze pokud nastoupí do zaměstnání na HPP, nebo pokud se stane plátce DPH ( netýká se IO ). Netýká se to DPP pouze pokud by podepsal prohlášení a tedy nebyla by zde srážková daň ale zalohova pak by musel také podat DP a přehledy.

    Tedy stále je v paušálním režimu, pouze v daném roce podate DP a přehledy a to tak že musíte onen paušál rozpocitat na daň z příjmů, SP a ZP a to pak uvedete jako jim zaplacené zálohy. Jakmile podate i dále je v paušálu a platí onu jednu taxu ( tzv. 3v 1 ) a další rok pokud už jiné příjmy než z podnikání nemá, je tady stále v paušálu a také mu nevznikla povinnost podávat DP a přehledy. Jinak napsáno platí také že podáním DP a přehledů nevystupuje OSVČ automaticky z paušálního režimu. Jak FU tak ZP a OSSZ je na toto již připraveno a mají na tyto situace ( tedy kdy pausalistum vznikne povinnost podat ale současně setrvávají v paušálu ) připravené variace přehledů, jsou na www příslušných ZP a ČSSZ.

  • Michal Mach, 23.9.2023

    A pro úplnost aktuálně jsou u paušálním režimu 3 pásma podle výše výdělku OSVČ, pokud by pausalista zjistil že již přesáhl aktuální pásmo, opět na FÚ je již formulář kde toto oznamuje a přesune se do jiného pásma, samozřejmě v každém pásmu se platí jiná paušální částka. Toto si hlídá sám poplatník, ale pokud by FÚ zjistil že se případně nepřesunul, ale přesunout měl, domeri mu rozdíl.
  • Michal Mach, 24.9.2023

    Dobrý den,

    ještě k paušálnímu režimu OSVČ, protože je tam asi 300 kombinací posílám odkaz na odpovědi FS :

    https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/dotazy-a-odpovedi/dotazy-a-odpovedi-k-pausalni-dani


    Obecné informace FS :

    https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/obecne-informace
  • Hana Heligrová Heligrová, 26.9.2023

    Děkuji za vyčerpávající odpovědi.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.