Otázka v diskusi:
Změna pracovního poměru

Alena Šedivá, 2.8.2023

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli při při přechodu pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou, kdy se zaměstnancem uzavřeme novou smlouvu je nutné zaměstnance odhlásit (sociální, zdravotní) a znovu přihlásit? Děkuji za odpověď Šedivá

3 odpovědi:

 • Michal Mach, 2.8.2023

  Dobrý den,

  Myslím si že ne, ale za předpokladu že ten přechod bude ihned navazovat. I smlouvu na dobu určitou lze dodatkem prodloužit, známé pravidlo 3x3 bez odhlášek a ihned přihlášek.

  Tedy pokud je již zaměstnanec přihlášen u ZP a OSSZ v HPP tak by to bylo zbytečné. Je zajímají vyměřovací základy a odvody pojistného, ne dodatky smluv. Ale pokud by to nenavazovalo a bylo by tam prodlení, pak samozřejmě ano.

  A když už jsem tu nemáte zkušenost s DPP u Slováka, podniká na SR jako OSVČ má tam trvalé bydliště a podává si tam DP na FÚ , a v ČR chce DPP do 10 tis. Myslím si že ho musím ohladit na UP jako cizince z EU, pracovní povolení nepotřebuje je občan EU, pak kl. DPP, dám mu srážkovou, odvody SP a ZP nejsou. Pokud by si danil jako OSVČ na Slovensku to už je pak jeho věc, zda ten příjem z DPP v Česku si vykáže ve svém DP.

  Je to takto ? Děkuji
 • Michal Mach, 2.8.2023

  VŠEOBECNÉ ZÁSADY
  PRO VYPLŇOVÁNÍ TISKOPISU „OZNÁMENÍ O NÁSTUPU DO ZAMĚSTNÁNÍ- SKONČENÍ
  ZAMĚSTNÁNÍ“ PLATNÉ OD 1. DUBNA 2023

  Dojde-li ke skončení jednoho a k navázání jiného pracovněprávního vztahu s tímtéž zaměstnancem (např. je skončena dohoda o pracovní činnosti a uzavřena nová smlouva o pracovním poměru s týmž zaměstnavatelem), nelze tuto skutečnost hlásit pouze jako změnu druhu činnosti. Vzhledem k tomu, že tímto aktem končí určitý pojistný vztah a vzniká nový, má zaměstnavatel povinnost podat za zaměstnance oznámení o skončení doby zaměstnání a oznámení o nástupu do nového zaměstnání. Je-li bezprostředně
  navazován stejný druh pracovněprávního vztahu a platí-li pro něj stejné podmínky účasti na pojištění (např. je skončen pracovní poměr a od následujícího dne uzavřen nový pracovní poměr), přičemž se neaplikuje, je-li jedno ze zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu nebo dohodou o provedení práce, doba pojištění trvá bez přerušení (§ 10 odst. 6 ZNP). „Oznámení o skončení“ a „Oznámení o nástupu“ se nepodává.
  „Oznámení o nástupu“ a „Oznámení o skončení“ se nepodává ani v případě, že se jedná o opakovaně bezprostředně navazující stejný druh pracovněprávního vztahu.

  https://eportal.cssz.cz/documents/20122/35802/ONZ_2022_V%C5%A1eobecn%C3%A9+z%C3%A1sady+pro+vypl%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD+-+platn%C3%A9+od+1.+4.+2023.pdf/3a489941-5da7-6ae6-80b4-2e1a3fc7b0f9?t=1680181937256
 • Alena Šedivá, 22.8.2023

  Děkuji za odpověď. Cizince žádného nezaměstnáváme takže nevím.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.