Otázka v diskusi:
DPH u online kurzů

Pavla Košařová, 20.7.2023

Dobrý den,
potřebovala bych se ujistit jestli chápu problematiku DPH správně.
Prodáváme přístupy k online kurzům v rámci a ČR a do zahraničí.
V rámci ČR je mi to jasné, ale co se týče zahraničí, tak chápu správně, že:
u neplátců DPH v EU, bude sazba vyměřena v plné výši 21%, u plátců DPH v EU bude faktura v režimu reverse charge?

2 odpovědi:

  • Michal Mach, 20.7.2023

    Dobrý den,

    to jsou tzv. elektronicky poskytované služby. Jako plátce DPH v ČR, pokud tu službu poskytujete do EU, pak musíte rozlišovat příjemce této služby

    1- je li příjemce tamní osoba povinná k dani ( podnikatel z EU ) plátce DPH, pak jde o tzv, základní služby a místo plnění je tam, kde má odběratel sídlo. Současně dochází k RCH.

    2- je li příjemce osoba nepovinná k dani ( nepodnikající FO ) pak se nepoužije pravidlo místa plnění dle §9 ods. 1 a místem plnění je sídlo dodavatele ( vás ) tedy službu podrobíte české DPH ( a odvedete )

    3- je li příjemce osoba povinné k dani ( podnikatel z EU ) ale dosavadní neplátce, jde o obdobu bodu 1, s tím že nelze udělat RCH dokud vám nedodá jeho DIČ ( VAT ) protože je dosud neplátce, správně se má zaregistrovat u sebe jako plátce ( přijetím el. služby ) a pak bude RCH. Problém je pokud to neudělá, pak byste se k němu musela chovat, jako k osobě nepovinné k dani ( například že ono školení má pro soukromou potřebu ) a prostě to zdanit v ČR. Bez jeho DIČ ( VAT ) stejně RCH neuděláte.

    4- poslední co může nastat že bude zákazník např. firma ze 3. země ( nevím USA ), pak jde o osvobozené ZP, tedy bez české DPH a vykáže se to na ř.26 Dp k DPH
    tam RCH nejde, oni ani DPH jako dań neznají
  • Michal Mach, 20.7.2023

    ještě jsem na něco zapomněl, týká se to bodu 2) pokud byste poskytovala služby do EU online kurzy pro osoby nepovinné k dani ( to jsou běžní občané tedy nepodnikající FO ) pak to s DPH a odvodu v ČR sice platí jak je napsáno, ale pouze do limitu 10 000,- EUR za rok. Pokud byste tuto hranici přesáhla a sčítají se tato služby úhrnně, tedy ze všech států EU, pak se dnem překročení limitu, musíte registrovat v každém státě EU k DPH ( pod tamní FÚ ) a z každé takto poskytnuté služby odvedete DPH ( samozřejmě v sazbě dane ktrá platí v tom kterém státě )

    Protože toto je velice obtížné a pravděpodobně bez pomoci nějaké zahraniční daňové kanceláře neproveditelné, máte ještě možnost se přihlásit v ČR pod systém OSS. Jde o specifický režim, principem je, že si sama vypočítáte DPH ( dle sazeb ve státech EUkam dodáváte služby pro občany ) toto DPH odvedete v EURo na specializovaný FÚ v ČR a ten to pak za vás distribuuje do EU, bez nutnosti se tam registrovat samostatně. OSS je ale dobrovolné, tedy buď individuální registrace ve státech EU ( po vlastní ose ) nebo přes OSS ( dříve MOSS ) toto je složitější, pokud by to bylo aktuální více na webu FS :

    https://www.financnisprava.cz/cs/mezinarodni-spoluprace/mezinarodni-spoluprace-a-dph/one-stop-shop-oss

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.