Otázka v diskusi:
Doklad z SK - DPH

Žaneta Sekyrová, 22.6.2023

Dobrý den,
nakoupili jsme na dobírku obraz z SK. Faktura je vystavena v CZK. Na faktuře je uveden základ DPH 0% a DPH 0% 0€.

Nejsem si jistá, jak se zaúčtováním DPH u nás. Přiznat na vstupu a výstupu nebo prostě obrazy spadají na Slovensku do 0 sazby DPH?

předem děkuji za pomoc

1 odpověd:

 • Michal Mach, 22.6.2023

  Dobrý den,

  to se těžko takto na dálku posuzuje, ale velmi pravděpodobně půjde o RCH, to že fakturují v Kč, není tak neobvyklé. Pokud to má náležitosti daňového dokladu ( vaše a jejich DIČ a vyčíslení DPH 0% ) půjde o RCH.

  Na dokladu by mělo být uvedeno _ reverse charge ( ale někdy to na těch zahraničních dokladech neuvádějí, a je tam jen DPH (VAT) 0% )

  Pokud jde o DPH myslím si, že uděláte RCH, pravděpodobně jde o pořízení materiálu z EU. Pokud jde o nějaké kancelářské vybavení nebo dekorace.

  Případně se to účtuje do DHM jako umělecké dílo, ale to asi nebude tento případ, ty umělecká díla se obvykle nepořizují dobírkou :- )

  Výjimkou by bylo, pokud by ten obraz byl soukromým nákupem, obdobný reprezentaci, pak by náklad pořízení se vylučoval jako nedaňový a v případě pořízení z EU a RCH, byste udělala RCH také, ale bez současného nároku odpočtu DPH ( účetní SW to umí parametrizovat ) .

  Existují určité výjimky, například zvláštní režim u použitého zboží ( starožitnosti, sběratelské předměty, bazarové zboží ) kde základem daně je pouze rozdíl pořizovací a prodejní ceny. V případě, že rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou je záporný, tedy obchodník prodá předmětné zboží se ztrátou, základem daně je nula.
  A pak některá osvobození specifického zboží např. u investičního zlata

  - ale to asi nebude váš případ

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.