Otázka v diskusi:
Neuplatěné DPH u majetku

Petra Ježková, 15.6.2023

Dobrý den,

na jaký účet účtovat neuplatněné DPH u pořízení majetku. Kdysi existoval pokyn D-69 a DPH se účtovalo na 548. Kam nyní na 042 nebo 548?
Prosím i o nějaký odkaz na pokyn nebo zákon.

Děkuji

1 odpověd:

 • Michal Mach, 15.6.2023

  Dobrý den,

  bohužel si nejsem jistý, záleží také na konkrétním případě. Pokud jste plátci DPH a obecně pořizujete něco, obvykle pořizovací ceno tj. hodnota, za kterou byl majetek ( materiál ) pořízen a to je plátce základ daně. DPH je průtočná položka, vyrovnání daně se státem.

  Pokud by někdo DPH na vstupu neuplatnil, pravděpodobně by se stalo vyčíslené DPH součástí pořizovací ceny a to tak, že u nákladových FA ( účtovaných na 5-ky ) by to neuplatněné DPH šlo do nákladů, buď přímo pod danou 5 ku - nevím 501 jako součást PC materiálu, nebo přes 548 to by ale musel někdo rozúčtovat samostatně.

  Pokud byste účtovala o DHM pak by neuplatněné DPH, mělo být myslím si součástí PC, neboť je součástí hodnoty za kterou byl DHM pořízen ( platíte FD vč. DPH - ale neuplatníte si nárok odpočtu na vstupu - tedy nedojde k vyrovnání daně se státem )

  Já bych to udělal asi takto. Také záleží o jakém čase se bavíme, pokud to neuplatněné DPH ( i když nevím proč si jej plátce nárokoval ) budete zvyšovat PC v aktuálním roce, tedy v podstatě bude součástí pro výpočet odpisů. Někde jsem setkal i s tím, že poplatník plátce si neuplatnil DPH, jako PC nového OA si zadal sice správně cenu v základu daně u auta a pak nějak se řešilo, že on to neuplatněné DPH si 2 roky v účtu evidoval někde na nějaké pomocné 3-ce nevím 379 ( vůbec mu to nešlo do přiznání k DPH ) a po 2 letech si chtěl o toto DPH z té jeho "pomocné " 379 zvýšit odpis ( vlastě o jaké si navýšení původní PC na kartě majetku ) něco jako o technické zhodnocení.

  Nevím, tenkrát to řešil nějaký daňař a závěr byl ten, že si má podat dodatečné DPH k tomu datu ( zpětně ) kdy si neuplatnil DPH na vstupu z nároku, ale uplatnit si měl a mohl. Tedy si nárokovat to DPH, a nic se v té kartě DHM zpětně měnit nebude.

  Odpovídá se na pravděpodobně podobný problém zde, ale je to zpoplatněno :

  https://www.dauc.cz/detail-otazky/18059/neuplatnena-dph-na-vstupu-u-odpisovaneho-majetku-a-dodatecne-navyseni-ceny


  ale :-) , když se zaregistrujete na zkoušku ( 10 dnů ) tak se vám to otevře a pak můžete registraci nechat propadnoutChcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.