Otázka v diskusi:
Fakturace na Slovensko nepodnikajici osobe

Jelfi Afi, 4.4.2023

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s fakturací za poskytnutou službu (grafický design) osobě, která bydlí na Slovensku a nepodniká.
Nejsem plátce DPH a nepodnikám ještě ani rok. Musím se nahlásit jako identifikovaná osoba a podávat měsíční hlášení? Nepotřebuju k tomu DIČ zákazníka? Ten však žádné nemá.

Děkuji.

1 odpověd:

  • Michal Mach, 5.4.2023

    Dobrý den,

    pokud jako osoba povinná k dani ( OSVČ ) aktuální neplátce DPH, poskytnete službu osobě nepovinné k dani ( tamní nepodnikající FO z EU ) a jde o základní služby dle §9 (1 ) pak se nestáváte IO. IO by se vás týkala pokud by šlo o službu dle §9 (1 ) pro tamního podnikatele nebo firmu ( tam jde o sl. kdy dochází k přenosu povinnosti na tamního odběratele ), zde byste se musela registrovat v ČR jako IO, vyžádat si DIČ odběratele z EU a FA by byla v režimu reverse charge.

    Pozor na tzv. elektronické služby ( dodávané zejména prostřednictvím internetu ) občanům z EU, el. služby zahrnují takové služby které jsou poskytovány přes internet a z jejich povahy vyplívá že jejich poskytování je v podstatě automatizované a vyžaduje minimální lidský zásah a nejsou uskutečnitelné bez digitalizovaných informačních technologií.

    V takovém případě musíte si sama sledovat limit 10 000,- EUR rok, do limitu pokud jsou odběratelé občané z EU ( nepodnikatelé ) se jako stávající neplátce nestáváte v podstatě ničím ale tyto příjmy zahrnujete jako neplátce do obrytu pro povinnou registraci k DPH v ČR ( od r. 2023 je limit 2 mil. ) Pokud byste však překročila limit 10 000,- EUR/rok ( a to i součtem prodejů odběratelům z různých států EU ) musíte se registrovat k DPH ale ne v ČR ale v každém státě prodeje EU - případně ( protože toto je pro drobného podnikatele v ČR v reálu v podstatě nemožné ) můžete využít institutu jednotného správního místa tzv. OSS ( MOSS ), principem je, že DPH pak z každého prodeje si sama vypočítáte ( podle sazeb DPH v JČS EU, odvedete v EURO na specializovaný FÚ v ČR tzv. hlášením k OSS a specializovaný FÚ v ČR poté sám distribuuje platby DPH do různých států EU. Výhodou je samozřejmě fakt, že se nemusíte registrovat k DPH v různých státech EU. Ale tento režim je dobrovolný, tedy buď OSS ( MOSS ) nebo individuální registrace k DPH všude možně po EU.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.