Otázka v diskusi:
zrušení registrace k DPH

Ludmila Filipová, 26.9.2022

Dobrý den,
OSVČ, která je plátce DPH již od roku 2016, nyní již 12 měsíců po sobě jdoucích nesplňuje limit obratu 1000000,00 Kč, takže by chtěla zrušit registraci k DPH. Pro splnění podmínek zrušení registrace se musí snížit nárok na odpočet DPH u zásob. OSVČ nyní už jen prodává zásoby ( bude ukončovat podnikání ). Takže buď ukončí registraci k DPH a z celkové částky zásob bude muset jednorázově odvést DPH a pak již nebude sestavovat měsíční Přiznání k DPH a odvádět DPH z prodaných zásob, nebo registraci nebude ukončovat a DPH ze zásob bude nadále odvádět v měsíčním přiznání k DPH do vyprodání zásob a ukončení podnikání.
Je to tak v pořádků?

Děkuji Filipová

2 odpovědi:

 • Michal Mach, 26.9.2022

  Dobrý den,

  pokud aktuální plátce DPH, chce požádat o zrušení registrace, musí splnit 3 podmínky :

  - je plátce DPH již min. 1 rok
  - obrat za posledních 12 měsíců poklesl pod 1 mil. ( toto se nedokládá, FÚ má k dispozici data z přiznání )
  - pokud nakupuje zboží z EU, jeho hodnota v běžném ani minulém roce nepřesáhla limit 326 tis. Kč ( po přepočtu kurzem EUR )

  Pokud toto plníte, můžete ( dobrovolně ) o zrušení registrace, jakmile vám FÚ rozhodne o zrušení, je toto účinné následující den, po jeho doručení. Od tohoto dne již nejste plátce DPH a nadále vystupujete jako neplátce.

  Při rušení registrace v posledním DPH musíte snížit nárok na odpočet DPH u majetku ( DHM a zásob ) který je k datu rušení registrace obchodním majetkem a u kterého jste uplatnila nárok na odpočet daně ( nebo jeho části ). Míra snížení ( fakticky vratky ) záleží na druhu majetku ( uvádí se ř. 45 DP k DPH ) Konkrétní postup vyrovnání odpočtu daně je zakotven v zákoně o daně z přidané hodnoty v § 79 a dále.

  Pokud provedete onu korekci v posledním DP k DPH, pak tím to máte z pohledu DPH u majetku vyřízené, od toho data kdy vás odregistrují pak již podnikáte jako neplátci DPH, tedy samozřejmě poté již žádné DPH a KH nesestavujete.
  To ale neznamená ukončení podnikání, podnikáte dále akorát jako neplátce DPH, tedy i doprodej těch zásob budete prodávat již bez rozpisu DPH ( ale půdou do příjmu podnikatele, nebo do výnosů pokud vedete účetnictví.

  Samozřejmě, že můžete žádost o zrušení registrace oddálit a v tomto mezičase, ještě jako plátce DPH odprodat všechny zásoby ( tím v podstatě odvést DPH ) , pak by v případě rušení registrace, již podnikatel neměl žádný obchodní majetek a samozřejmě by již nebylo co k vracení. To je také možné. Pozor jenom na to, že samotným odprodejem zásob a ( případným ) ukončením podnikání se nestáváte neplátcem DPH, neplátcem DPH se stanete teprve až vám FÚ doručí rozhodnutí o zrušení registrace. Do té doby to podáváte i kdyby nulové.

 • Ludmila Filipová, 26.9.2022

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď.

  Hezký den Filipová

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.