Otázka v diskusi:
Osvobozený nájem a odpočet DPH

Edita Strouhalová, 25.3.2022

Dobrý den,
vlastníme nemovitost (v KN uvedeno bytový dům), v přízemí je naše prodejna (zdanitelné příjmy), v 1.poschodí byty (osvobozený nájem). Provedli jsme rekonstrukci prodejny i bytů.
Dotazy:
1. Jak je to s nárokem na odpočet DPH? Myslím si, že rekonstrukce prodejny– plný nárok, rekonstrukce bytů – bez nároku. Nebo se jedná o kombinované užití a spadne to do koeficientu (koeficient máme dlouhodobě cca 98%, tj. nekrátíme)
2. Pokud bychom neměli nárok na odpočet, jak postupovat u faktur s reverse-charge. RCH je v Kontrolním hlášení v B1. Pokud by nebyl nárok na odpočet, tak máme ten nárok stornovat a uvést v KH v sekci B2, nebo jak jinak?
3. Co ostatní náklady na byty - např. náklady, které se přefakturovávají - lze DPH na vstupu a na výstupu?
Předem děkuji za odpověď.
Strouhalová

4 odpovědi:

 • Michal Mach, 25.3.2022

  Dobrý den,

  to byste měla kontaktovat daňového poradce,

  1- kombinujete ( krácením ) tam, kde užíváte něco, kde nelze přesně oddělit použití s nárokem odpočtu a bez nároku. Pokud má prodejna jako podnikatelský prostor vlastní číslo provozovny, a vše v ní slouží pouze k podnikání ( tedy nemá s nejemním prostorem jinde v domě nic společného ) asi by bal plný nárok, za předpokladu že se rekonstrukce týká pouze vybavení prodejny ( nové regály, nové pokladny, atd.. ) pokud by bylo současně rekonstruováno i něco na obvodě domu ( stoupačky, zdi, střecha ) pak by se to krátilo.

  Ale toto je na posouzení mnohdy složité i pro daňové poradce, určitě se poraďte u nějakého daňaře,

  2- Pokud dostanete FA na vstupu za stavebně montážní práce, v tuzemské přenesené daň. povinnosti a toto je současně využita přímo na nějaké montážní práce v bytech u kterých inkasujete nájemné ( což je osvobozeným zdanitelným plněním na výstupu, bez nároku odpočtu ( na vstupu ) pak sice tato FA došlá za montáže je v RCH ale u vás bez nároku současného odpočtu. Nevím jaký máte účetní SW, tedy nemohu dávat nějaké rozumy, já mám VARIO, tady je to tak ( a bude to jinde obdobně ) že takovou to FD pořídíte do účta stejně jako klasický RCH ale typu ZP zadáte ten, který pouze odvede DPH bez současného nároku odpočtu, každý účetní SW má 3 možnosti jak vykazovat v DPH a KH FD v RCH buď s plným nárokem ( to v podstatě systém +/- tedy dodanění a ihned nárok , pak RCH bez nároku úplně pouze dodanění, a nakonec dodanění za dodavatele a nárok pouze částečný podle koeficientu. Tedy v podstatě u účetních SW je to otázka zaškrtnutí požadované funkce ( a o více se nestaráte ). Ta FD spadne pořád do stejných řádků v DP k DPH jen někdy do 2, někdy pouze do jednoho a někdy sice do 2 ale do jednoho pokráceně.

  3- Pokud máte byty pod osvobozeným plněním bez nároku odpočtu, FV ( za nájemné ) je ZP osvobozeným na výstupu, pak veškerý vstup je bez nároku odpočtu ( bez ohledu na daň. doklady žádné DPH nenárokujete na vstupu, jinak pracujete pouze s doklady v RCH ( tam jen odvedete viz bod 2 )

  Pokud byste chtěla něco přefakturovávat, pak buď původní FD souvisí nějak s nájmy a bude součástí nájemného ( osvobozená plnění na výstupu např, opravy BJ, revize, ) , nebo by nešlo zcela o FD pouze k nájmům, pak přefakturace by byla zdanitelným plněním na výstupu, ale současně měl být na počátečním vstupu uplatněn odpočet DPH i kdyby krácený. • Edita Strouhalová, 25.3.2022

  Děkuji Vám za obsáhlou odpověď, hodně mi to pomůže. Přeji krásný víkend.
 • Michal Mach, 28.3.2022

  Dobrý den,

  u RCH stavebně montážních prací (v základní sazbě 21%, je to konkrétně takto )

  U klasického RCH se FD zobrazuje v DP k DPH na ř. 10 a současně na ř. 43, v KH pak v oddíle B1

  U RCH bez nároku odpočtu, se FD zobrazuje v DP k DPH pouze na ř. 10, do řádku 43 se současně nepropisuje, v KH se zobrazuje taktéž v oddíle B1
 • Edita Strouhalová, 29.3.2022

  Děkuji za doplnění.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.