Otázka v diskusi:
DPH při dovozu zboží ze Švýcarska

Ludmila Filipová, 2.7.2021

Dobrý den,
musí česká autodoprava - plátce DPH, která veze zboží ze Švýcarska do Čech pro českou
spediční firmu, plátce DPH, fakturovat s DPH?
Česká autodoprava jen převáží zboží a fakturuje dopravu české spediční firmě.

Děkuji za odpověď Filipová

2 odpovědi:

 • Michal Mach, 2.7.2021

  Dobrý den,

  přeprava je bohužel jedno z nejsložitějších témat DPH. Tam jenom určit místo plnění je docela zajímavé, tam je většinou místem plnění místo, kde se přeprava uskutečňuje, ale tam je dalších 150 podmínek a kombinací.

  to já neporadím, je to uvedeno zde :

  https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/preprava-zbozi-a-osob/uplatnovani-dph-u-prepravy-a-sluzeb-2038


  případně, bych se asi obrátil na daňové poradce


 • Metodická rada SÚ ČR, 20.7.2021

  Autor odpovědi: Ing. Václav Benda - externí spolupracovník Metodické rady SÚ ČR

  V uvedeném případě je třeba postupovat podle § 69 zákona o DPH a výkladů k němu.

  Podle § 69 odst. 2 písm. b) zákona o DPH je od daně osvobozeno poskytnutí služby přímo vázané na dovoz zboží. Jedná se zejména o přepravu zboží a další služby přímo vázané na dovoz zboží. Podmínkou pro osvobození od daně je, že tyto služby jsou poskytovány přímo dovozci nebo příjemci zboží. Z toho vyplývá, že poskytne-li dopravce přepravní službu při dovozu spediční firmě jako její subdodavatel, a nikoliv přímo dovozci, nelze podle tohoto písmene uplatnit osvobození od daně.

  Podle § 69 odst. 2 písm. a) zákona o DPH je však od daně osvobozeno poskytnutí služby vztahující se k dovozu zboží, je-li hodnota této služby zahrnuta do základu daně při dovozu zboží, a to bez nutnosti přímého smluvního vztahu mezi poskytovatelem služby a dovozcem nebo příjemcem zboží. Osvobození od daně podle § 69 odst. 2 písm. a) zákona o DPH se tedy uplatní i na uvedené poskytnutí služby dopravcem spediční firmě, je-li hodnota této přepravní služby zahrnuta do základu daně při dovozu zboží dovozcem. Dopravce přitom neodpovídá za to, že dovozce tuto povinnost vyplývající z § 38 zákona o DPH splní.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.