Otázka v diskusi:
přerušení živnosti, načasování k podání přiznání k dani z příjmů

Martina Franková, 16.3.2021

Dobrý den
Obracím se na Vás s dotazem. Živnostník v prosinci 2020 ze zdravotních důvodů přerušil živnost, zase znovu živnost obnoví. Vím, že pokud do termínu podání přiznání živnost zpět obnoví, nemusí dodaňovat v přiznání za rok 2020 pohledávky a daní je za rok 2021, jak mu platby přijdou. Vzhledem k tomu, že byl termín pro podání daňového přiznání prodloužen, platí toto i pro posunutý termín? Tzn. pokud živnost obnoví v dubnu, v přiznání za rok 2020 neuhrazené pohledávky nedodaňuje?
Děkuji za reakci a Váš čas.
S pozdravem
Martina

1 odpověd:

  • Michal Mach, 16.3.2021

    Dobrý den,
    Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob v průběhu zdaňovacího období přeruší podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost, a tuto podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost nezahájí do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, ve kterém byly podnikatelská nebo jiná samostatná výdělečná činnost přerušeny, má povinnost upravit výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle § 23 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), a to za zdaňovací období (nebo část zdaňovacího období), které předchází dni přerušení podnikatelské činnosti.

    Zjednodušeně řečeno, v tomto případě musí podnikatel postupovat stejným způsobem, jako kdyby podnikání ukončil.

    Tz. je uvedeno : a tuto podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost nezahájí do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, ve kterém byly podnikatelská nebo jiná samostatná výdělečná činnost přerušeny,

    Podle výkladu, pokud to čtu správně, obnoví li činnost OSVČ do termínu ( a to i do termínu posunutého ) pak nic neupravuje. ( pozor nejde jen o pohledávky, to platí pro paušál, jinak je to u podnikatelů v DE, v podstatě bez vlivu úprav je to pro OSVČ vedoucí účto )

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.