Otázka v diskusi:
Spolek

Zuzana U, 28.1.2020

Dobrý den,
jsme Okrašlovací spolek. Chtěla jsem se zeptat, zda musíme podávat DP, když za rok 2019 jsme obdrřeli od obce příspěvek na koncerty ve výši 45.tis Kč., další příjmy byly dobrovolné vstupné a dary, dohromady za cca 5tis. Kč. Nemáme žádného zaměstnance a ani žádný pronájem, nemovitosti, apod. Jak ukončit rok a musíme podávat daňové přiznání?
Děkuji mnohokrát za odpověď.

4 odpovědi:

  • Michal Mach, 28.1.2020

    Dobrý den,

    Vaše otázka má 2 části, tedy pokud jde o DP k DPPO na FÚ, jako spolek jste veř. pros. poplatník ( VPP ) a platí, VPP nemá povinnost podat DP pokud má pouze příjmy které nejsou předmětem daně ( vylučované příjmy v případě ztráty z HV ) , příjmy od daně osvobozené ( zejména čl. příspěvky podle stanov či statutu ), případně příjmy z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně a současně nemá povinnost zvýšit svůj HV o částku o kterou byl snížen ZD podle §20 ods. 7 ZDP.

    Takže musíte se podívat na Vaše inkaso zejména k definici osvobozených příjmů, myslím si že to neplníte příspěvkem obce a darem. Já bych DP podal, nicméně, asi bych nezoufal, protože jako VPP si na ř.251 DP snížíte ZD a to až do výše 300 000,- takže nějaká daň z příjmu u malých neziskovek, je v podstatě bezpředmětná.

    A rok ukončíte a to je 2 část, tak že inventarizujete účetnictví a uděláte roční účetní závěrky spolku, tedy pokud máte účetnictví, pak složíte výkazy tedy rozvahu a VZaZ myslím si že podle vyhlášky 504/2002 pro NO, připojíte přílohu ÚZ, a seznam osvobozených příjmů. ( tj. soupis v podstatě čl. příspěvků - pokud je máte )

    Pokud jedete pod jednoduchým účetnictvím, tak tam si koncem roku odškrtáte peněžní deník, knihu pohledávek a závazků, případné knihu DHM a majetku finančního. V JÚ z těchto deníčků poté musíte vypreparovat údaje a složit z toho takové tabulkové výkazy, podle obsahu ( a vzoru ) z vyhlášky 325/2015.




  • Zuzana U, 29.1.2020

    Děkuji za odpověď.
  • Michal Mach, 29.1.2020

    Také děkuji, ať se Vám daří.
  • Zuzana U, 29.1.2020

    Děkuji za odpověď.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.