Otázka v diskusi:
Identifikovaná osoba?

Jolana Vojtová, 23.9.2019

Fyzická osoba neplátce DPH fakturuje na slovenskou firmu (plátce DPH v SK) marketingové služby. Musí se přihlásit jako identifikovaná osoba?
Díky Vojtová

2 odpovědi:

 • Metodická rada SÚ ČR, 13.2.2020

  Ze zadání předpokládáme, že fyzická osoba je podnikatelem a je tedy osobou povinnou k dani ve smyslu § 5 zákona o dani z přidané hodnoty.

  V případě poskytnutí marketingových služeb osobě povinné k dani (slovenskému plátci) je místem plnění dle § 9 zákona o dani z přidané hodnoty místo, kde má tato osoba sídlo, tj. na Slovensku.

  Dle § 6i zákona o dani z přidané hodnoty se tuzemská osoba povinná k dani, která není plátcem, stává identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě.

  Dle § 97 zákona o dani z přidané hodnoty je identifikovaná osoba povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stala identifikovanou osobou.

  Dle § 101 odst. 5 zákona o dani z přidané hodnoty na rozdíl od plátce daně nevznikla-li identifikované osobě ve zdaňovacím období povinnost přiznat daň, nesděluje tuto skutečnost správci daně. Identifikovaná osoba podává tedy daňové přiznání k dani z přidané hodnoty pouze za měsíce, kdy jí vznikla povinnost přiznat daň.

  Dle § 102 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty má identifikovaná osoba, pokud uskutečnila poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě, povinnost podat souhrnné hlášení.

  Při poskytnutí marketingové služby na Slovensko vzniká tedy povinnost identifikované osobě podat souhrnné hlášení. Doporučujeme v měsíci, kdy vzniká povinnost podat souhrnné hlášení podat i daňové přiznání, byť tato povinnost není v zákoně jednoznačně uvedena.
 • Michal Mach, 23.9.2019

  Pokud jde o sluzbu pro podnikatele z EU kde je soucasne urceno misto plneni dle par. 9 ZDPH tedy podle "zakladniho pravidla tz. v plneni v miste sidla odberatele, pak ano. Nezap. ze IO je tzv. neplnohodnotny platce, tz.v tuzemsku vystupuje stale jako neplatce. Take IO nema narok odpoctu ani v transakcich z EU, pouze odvadi. Pokud mete hodne obchodu z a do EU je vhodnejsi byt kl.platcem DPH.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.