Otázka v diskusi:
Fondy ze zisku / základní kapitál (DČV) - BD, SVJ

Lenka Haramulová, 19.6.2017

Dobrý den,
ráda bych si ověřila možnost použití fondů ze zisku na úhradu nákladů dle Interpretace NÚR I-8 (z roku 2006), kde je uvedeno, že fondy ze zisku lze dle stanov použít na úhradu nákladů a účtovat lze jak výsledkově, tak rozvahově. Zda toto stále platí, či je k dané problematice jiný výklad. Jedná se mi především o tuto možnost u BD a SVJ, kdy je omezena možnost vyplácet zisk a účetní jednotky jsou tlačeny do tvorby ztráty, kterou později mohou uhradit z nerozděleného zisku či fondů ze zisku. Touto cestou málokterá účetní jednotka chce jít, protože ztráta nepůsobí dobře, jak na členy/vlastníky, tak pro řadu bankovních/úvěrových institucí. Proto by bylo vhodné, aby tato možnost stále byla a BD/SVJ si mohly ve stanovách ošetřit použití fondů ze zisku (nejen případného sociálního) na úhradu nákladů.
Druhý dotaz je ohledně základního kapitálu u BD, konkrétně se jedná o další členské vklady a jejich možnost na přímé použití na úhradu nákladů - např. opravy. Je toto možné, či není - a na základě čeho?
Předem velmi děkuji za odpovědi.

1 odpověd:

  • Monika Velková, 17.10.2017

    Dobrý den, Vašimi dotazy se zabývala Redakční rada časopisu Metodické aktuality. Odborné stanovisko k uvedené problematice bylo publikováno v MA č. 9/2017, které lze zakoupit v našem e-shopu.
    Monika Velková, Metodická sekce SÚ ČR

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.