Otázka v diskusi:
Kurz ČNB-pořízení z EU

Jindřiška, 27.1.2009

Doplnění požadovaných údajů na daňový doklad se považuje za vystavení DD.Ten den zapíši a použiji do DPH kurz ČNB toho dne resp. předchozího, protože aktuelní kurz je znám až 14,30. Děkuji.

7 odpovědí:

  • Petr, 11.2.2009

    Souhlasím také s níže uvedeným, ale zajímala by mě situace, když máme v účetní směrnici napsáno, že za datum uskutečnění účetního případu je datum vystavení daňového dokladu. Mohu v tomto případě použít kurz pro účetnictví k datu vystavení dokladu nebo je zákon nekompromisní a musím tam dát datum pořízení zboží?
    Děkuji
    Petr
  • rh, 12.11.2009

    Dobrý den,

    můžete mi ,prosím, poradit,jak tomu bude, pokud mi dodavatel vystavil fa s datem 27/02/09 (já ji dostanu ještě ten den), ale zboží mi bylo předáno přepravcem 02/03/09.
    Zboží je pořízeno k 27/02/09, nebo až 02/03/09.

    Děkuji za odpověï.
  • Monika, 28.1.2009

    V případě pořízení zboží z jiného členského státu vzniká povinnost přiznat daň k 15. dni měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém bylo zboží pořízeno.
    Pokud ale byl daňový doklad vystaven před tímto patnáctým dnem, je plátce povinen přiznat daň k datu vystavení daňového dokladu - tím je datum, kdy pořizovatel zboží na obdržený doklad doplní údaje požadované zákonem v § 35 odst. 2. To je situace, na kterou se ptáte.

    Pro účely zákona o DPH se pro přepočet cizí měny na Kč použije kurz devizového trhu vyhlášený ČNB a platný pro osobu provádějící přepočet ke dni vzniku povinnosti přiznat daň, tj. kurz platný pro účetní jednotku (buď denní kurz, nebo stanovený pevný kurz). Pokud plátce používá aktuální denní kurzy ČNB, myslím si, že pro přepočet by měl vzít kurz vyhlášený v den povinnosti přiznat daň, tedy nikoliv kurz předchozího dne.

    Monika
  • Renata, 28.1.2009

    Moniko, souhlasím. Jen mám trochu problém s tím DUZP podle toho kdy odběratel zboží doplní údaje dle zákona na doklad. Tzn. doklad je vystaven před patnáctým dnem viz. jak popisujete níže, datum vystavení dokladu je př. 1.1.09, já ale doplním údaje až 7.1.09, protože je dostanu podklady od kolegů později a kurz použiji tedy k 7.1.09. Dochází tam k umělému posunování DUZP z důvodu předávání dokladů. Nebo byste použila kurz 1.1.09, přeci nikdo nebude vědět, že doklad jsme neměli již 1.1.09. Jak budete nebo jak postupujete Vy ? děkuji za názor Renata
  • Monika, 29.1.2009

    Dobrý den Renato, chtěla bych reagovat na Váš problém a vrátit se k DUZP. Při pořízení zboží z jiného členského státu musí plátce přiznat daň nejpozději k 15. dni měsíce, který následuje po měsíci, v němž zboží pořídil - to nastává v případě, pokud doklad od dodavatele z jiného členského státu do tohoto 15. dne neobdrží. Jen v případě, že vystaví "daňový doklad" před tímto dnem, vzniká povinnost přiznat daň k datu vystavení daňového dokladu.
    Příklad: Český plátce pořídí zboží 6.1.09. Dodavatel (plátce registrovaný v jiném členském státě) vystaví doklad s datem 8.1.09. a český plátce ho obdrží 12.1.09. Český plátce musí na tento doklad doplnit DUZP (6.1.09), příslušnou sazbu DPH a výši daně a datum, kdy tyto údaje doplnil - např. 16.1.09. Datum 16.1.09 se považuje za den vystavení "daňového dokladu" - k tomuto dni vzniká povinnost přiznat daň a pro přepočet se tudíž použije denní kurz ČNB z 16.1.09.
    Jinými slovy - nemělo by se zaměňovat datum, ke kterému vystavil doklad dodavatel z jiného členského státu, s datem vystavení "daňového dokladu" (= datum, kdy český plátce doplní zákonem předepsané náležitosti na obdržený doklad). Datum, které uvede jako datum vystavení dodavatel zboží, je pro přiznání DPH nepodstatné.
    Snad jsem svůj názor napsala srozumitelně a odpověď Vám pomůže.

    Monika
  • Jindřiška, 29.1.2009

    Moniko moc děkuji. vysvětelení je srozumitelné a dostačující, jen chci připomenout, že pokud budu tohle vše dělat během dne, nemám kurz toho dne, tzn. musím buď počkat, nebo vše se zpětným datumem dělat následující den.
  • Radka, 29.1.2009

    Pročetla jsem si diskusi k danému tématu a v podstatě souhlasím s názory zúčastněných. Ale osobně bych si situaci tolik nekomplikovala. Jako datum doplnění požadovaných údajů a tím i datum vystavení daňového dokladu bych uvedla předchozí den a tím se vyhnula řešení podobného problému.

    Zdravím

    Radka

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.