Z dotazu není zřejmé, jakým způsobem a kdy vzniklo „zástavní právo“ na automobily.
Podle starého občanského zákoníku:
Podle § 552 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, pohledávku lze zajistit zástavní smlouvou. Jak se zajišťuje pohledávka zástavou věci nebo práva, je uvedeno v části občanského zákoníku o věcných právech § 152 - § 174.
Podle § 165 citovaného zákona není-li pohledávka zajištěná zástavním právem splněna včas, má zástavní věřitel právo na uspokojení své pohledávky z výtěžku zpeněžení zástavy.
Podle § 165a citovaného zákona zástavu lze zpeněžit na návrh zástavního věřitele ve veřejné dražbě nebo soudním prodejem zástavy. Při nařízení soudního prodeje zástavy a při prodeji zástavy soudem se postupuje podle občanského soudního řádu.
Podle § 553 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, splnění závazku může být zajištěno převodem práva dlužníka ve prospěch věřitele (zajišťovací převod práva). Smlouva o zajišťovacím převodu práva musí být uzavřena písemně.
Tato smlouva mimo jiné obsahuje ustanovení pro případ, kdy pohledávka není splněna včas. Toto ustanovení obvykle dává věřiteli oprávnění na náklady zástavce po výzvě a marném uplynutí tímto stanovené náhradní lhůty na základě veřejné dražby a z výtěžku prodeje se uspokojit do výše svého nároku.
Podle nového občanského zákoníku:
Podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je v § 1309 - § 1394 řešeno zástavní právo.
Při zajištění dluhu zástavním právem vznikne věřiteli oprávnění, nesplní-li dlužník dluh řádně a včas, uspokojit se z výtěžku zpeněžením zástavy do ujednané výše, a není-li tato ujednána, do výše pohledávky s příslušenstvím ke dni zpeněžení zástavy.
Není-li movitá věc jako zástava odevzdána zástavnímu věřiteli, nebo osobě třetí, aby ji pro zástavního věřitele opatrovala, vyžaduje se pro zástavní smlouvu písemná forma.
Podle § 1359 nového občanského zákoníku jakmile je zajištěný dluh splatný, může se zástavní věřitel uspokojit způsobem, o němž se dohodl se zástavcem, popřípadě zástavním dlužníkem, v písemné formě, jinak z výtěžku zpeněžení zástavy ve veřejné dražbě nebo z prodeje zástavy podle jiného zákona. Zástavní věřitel má vůči zástavci právo na náhradu nutných nákladů vynaložených při výkonu zástavního práva.
Podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je v § 2040 - § 2044 řešen zajišťovací převod práva. Smlouvou o zajišťovacím převodu práva zajišťuje dlužník nebo třetí osoba dluh tím, že věřiteli dočasně převede své právo. Má se za to, že zajišťovací převod práva je převodem s rozvazovací podmínkou, že dluh bude splněn.
Není-li zajištěný dluh splněn, stane se převod práva nepodmíněným a dlužník předá věřiteli vše, co je nutné k plnému výkonu převedeného práva.
Převyšuje-li obvyklá cena jistoty zřejmě výši zajištěného dluhu, vyplatí věřitel osobě, která jistotu poskytla, částku odpovídající rozdílu. Přitom si započte náklady, které v souvislosti výkonem zajišťovacího převodu práva účelně vynaložil. Neobsahuje-li smlouva o zajišťovacím převodu práva údaj o výši dluhu a hodnověrné ocenění práva převedeného k zajištění, je na věřiteli, aby dokázal, že obvyklá cena jistoty výši zajištěného dluhu zřejmě nepřevyšuje.
Z výše uvedeného přehledu plyne způsob uspokojení věřitele z výtěžku zpeněžení zástavy ve veřejné dražbě nebo z prodeje zástavy.
Pokud výtěžek ze zpeněžení nebo prodeje přesahuje pohledávku (včetně příslušenství) za dlužníkem, potom tento rozdíl tvoří závazek vůči dlužníkovi.
Pokud výtěžek ze zpeněžení nebo prodeje nedosahuje výše pohledávky (včetně příslušenství), potom tento rozdíl tvoří část neuhrazené pohledávky.
Možný postup účtování:
Smlouva o postoupení pohledávky
MD 315 nebo 378 / DAL 325 nebo 379 1 200 000 Kč
Úhrada za pohledávku nabytou postoupením
MD 325 nebo 379 / DAL 221 1 200 000 Kč
Zachycení nominální hodnoty pohledávky v podrozvahové evidenci
MD 750 / DAL 799 7 500 000 Kč
Zpeněžení zástavy za 5 mil. Kč
MD 221 5 000 000 Kč
DAL 315 nebo 378 1 200 000 Kč
DAL 648 3 800 000 Kč
Snížení pohledávky v podrozvahové evidenci
MD 799 /DAL 750 5 000 000 Kč.