Otázka v diskusi:
Správnost přiřazení plateb, nově zjišťěná pohledávka

Jana, 24.9.2014

Dobrý den,
prosím o radu. Převzali jsme účetnictví, kde byla evidována pohledávka za několik měsíčních plnění vůči jedné fyzické osobě - podnikateli. Po kontaktu podnikatelem s požadavkem o odsouhlasení a řešení došlo z jeho strany k rozporování.

Tento podnikatel ze svého účtu původně hradil faktury společnosti, ve které byl jediným společníkem. Po té, co se jeho společnost dostala do insolvence (insolvence byla nyní zrušena pro neuhrazení kauce), uzavřel s naší společností smlouvu na svoje IČ. Došlé platby z jiného účtu na jeho jméno s VS nových faktur účetní přiřadila na úhradu pohledávek vůči společnosti v insolvenci.

Chtěla bych se zeptat, jestli paní účetní měla právo použít došlé platby na úhradu pohledávek společnosti a nebo je třeba evidovanou pohledávku rozdělit na pohledávku vůči původní společnosti a na pohledávku vůči podnikateli. Jaké byste v tomto případě zvolili účtování nově zjištěné pohledávky vůči společnosti a zrušení části evidované na podnikatele? Zjištěná pohledávka za společností by v takovém případě byla 3 roky po lhůtě splatnosti a z důvodu špatné ekonomické situace nevymožitelná.
Děkuji všem za rady

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 26.11.2014

    Ze zadání vycházíme z toho, že se jedná o dva různé dlužníky právnickou osobu (obchodní společnost) a fyzickou osobu (OSVČ). Dle našeho názoru nelze přiřazovat platby od jednoho dlužníka na úhradu pohledávek jiného dlužníka.

    Dle § 330 obchodního zákoníku (platného do 31. 12. 2013) má-li být věřiteli splněno týmž dlužníkem několik závazků a poskytnuté plnění nestačí na splnění všech závazků, je splněn závazek určený při plnění dlužníkem. Neurčí-li dlužník, který závazek plní, je splněn závazek nejdříve splatný, a to nejprve jeho příslušenství. Pro nově vzniklé právní poměry po 1. 1. 2014 se použije § 1933 nového občanského zákoníku (více viz Metodické aktuality č. 9/2014).

    Pokud tedy dlužník označil úhrady existujícím variabilním symbolem, měli být úhrady přiřazeny k příslušným pohledávkám. Pokud byly chybně přiřazeny úhrady k pohledávkám, musí být provedena oprava v účetnictví dle inventarizace.

    Promlčení nově upravuje § 609 a následující nového občanského zákoníku. Dle § 629 je základní promlčecí lhůta tři roky. Dle přechodných ustanovení k novému občanskému zákoníku se nová promlčecí lhůta týká až nově vzniklých právních poměrů. Na pohledávky vzniklé dle obchodního zákoníku do konce roku 2013 se použije původní promlčecí lhůta 4 roky.

    Nad rámec dotazu doporučujeme vstoupit do jednání s dlužníkem.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.