Otázka v diskusi:
Srážková a zálohová daň

Lída, 12.2.2013

Potřebuji se ujistit, že správně srážím srážkovou nebo zálohovou daň. Zaměstnanec na DPP nemá podepsané Prohlášení,do částky 5000,00 Kč se odvádí srážková daň, nad 5000,00 Kč zálohová daň. V případě podepsání Prohlášení se odvádí vždy zálohová daň? Platí to samé i pro DPČ?
Děkuji za odpověď.

7 odpovědí:

  • Alex.., 13.2.2013

    Ano. Jen u DPČ je rozhodující srážkováxzálohová - hrubá mzda a pak základem daně je superhrubá mzda.
  • Adam, 13.2.2013

    Dobry den, rozumim tedy spravne z odpovedi, ze pokud je podepsano Prohlaseni a castka je u DPP vyssi nez 5000, pak zalohovou dan pocitam z hrube mzdy (ani zamestnanec, ani zamestnavatel neodvadi pojistne)a pokud je prekrocena castka 10000, pak pocitam zalohy ze superhrube mzdy? A v pripade DPC - zalohy pocitam ze superhrube mzdy po prekroceni castky 2500? Jinak pouze srazim dan?
    Moc dekuji za odpoved.
  • Alex.., 14.2.2013

    Je to u obou stejné:
    Podepsané prohlášení - zálohy už od nuly u obou.
    Nepodepsané prohlášení - do 5tis. srážková u obou, nad 5tis. zálohová u obou. Základ pro výpočet bude hrubá (pokud nebude odváděno pojistné) a superhrubá (pokud bude odváděno pojistné). Těch 2500 nemá na nic vliv, to sem nepatří.
  • Adam, 17.2.2013

    Dobry den,

    moc dekuji za rychlou odpoved. Nicmene, zajimalo by me, pokud jsem povinen platit zalohy bez prohlaseni u DPP i DPC po prekroceni 5000/mesic, po jakem Kc limitu jsem povinen tyto zalohy platit z hrubeho a superhrubeho zakladu (DPP a DPC)? Jak to souvisi se zamestnanim maleho rozsahu?

    Jeste jednou moc diky a preji Vam hezky vikend.
  • Věra, 17.3.2014

    Dobrý den,jsem vedena dlouhodobě jako uchazeč o zaměstnání a pracovala jsem v r. 2013 na DPP a měla podepsáno růžové prohlášení. Měsíčně mi byla vyplácena max. částka do limitu 4000,-kč hrubého tak, že vlastně hrubá = čistá částka k výplatě, předpokládám, že se tedy uplatňovala srážková daň? Tuto smlouvu jsem ukončila v půlce roku. Mezi tím jsem ještě absolvovala rekvalifikaci hrazenou UP a tam mi byla vyplacena tzv. podpora při rekvalifikaci do cca 9 500,-kč za 3 měsíce celkem. Chtěla bych se zeptat má povinnost mi firma, u které jsem pracovala na DPP podat DPFO a pokud tak odmítá musím ho vůbec podávat? A zohledňuje se sem částka za rekvalifikaci? Děkuji.
  • Monika, 18.2.2013

    Pokud se týká správného odvodu daně z příjmů FO, pak postup jasně upravuje § 6 odst. 4 ZDP.
    Z jeho textu vyplývá, že není podstatné, zda je závislá činnost prováděna na základě pracovní smlouvy, DPČ nebo DPP. Důležité je, že srážkovou daň lze uplatnit
    - u příjmů z pracovněprávního, služebního, členského nebo obdobého poměru, popř. v souvislosti s ním, a dále u příjmů z tzv. funkčních požitků (nelze naopak např. u odměn členů statutárních orgánů),
    - zaměstnanec nepodepsal růžové Prohlášení a
    - částka za příslušný kal. měsíc (před příp. navýšením o pojistné na ZP a SP hrazené zaměstnavatelem) nepřevýší 5 000 Kč.
    Pokud by byla splněna první a třetí podmínka, ale zaměstnanec by podepsal růžové Prohlášení, bude se odvádět vždy záloha na daň (i do 5 000 Kč).
    I ve všech ostatních případech se odvádí záloha na daň.
    Ze \"superhrubé\" mzdy či odměny se zálohová daň odvádí v případě, že vzniká povinnost z příslušného příjmu odvádět zdrav. a soc. pojištění.
    Připadné podepsání či nepodpsání Prohlášení má vliv i na event. uplatnění slev na dani.
  • Jan, 9.3.2014

    Dobrý den, prosím za odpověď-roční povolenou částku 15.000 Kč mně navýšila vyplacená částka 10.000 Kč za \"Dohodu o provedení práce\", kterou mně zdanil již zaměstnavatel 15%. Jedná se o srážkovou daň? Musím podávat daňové přiznání? Děkuji za odpověď. Jan

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.