Výzva účetním – pojďme si po padesáti letech říci, kdo vlastně jsme

14. 6. 2019

Vážení kolegové,

ráda bych Vás informovala, že jsem se v rámci příprav nové účetní legislativy osobně setkala na bilaterálním jednání s náměstkem ministryně financí pro finanční řízení a audit panem PhDr. Tomášem Vyhnánkem. S potěšením jsem tak využila možnosti představit naši profesní organizaci, její strukturu a systém certifikace, jímž jsme schopni zvyšovat kvalitu profesních účetních. V takové souvislosti již nešlo nezmínit, že všichni víme, co je účetnictví, ale právní řád vůbec neví kdo, je účetní. Právě nyní při přípravě nové účetní legislativy je jedinečná příležitost tuto mezeru v legislativně vyplnit. Pan náměstek osobně slíbil uvedené myšlence podporu a uvítal, aby ještě v tomto roce předložil Svaz účetních návrh definice profese účetního.

Dovoluji se proto nyní obrátit i na Vás, abyste podpořili myšlenku široké veřejné diskuse k uvedenému tématu. Osobně se této myšlence věnuji velmi dlouho, nicméně uvítám jakékoli náměty, které mohou k vydefinování a legislativnímu uchopení profese přispět. Své myšlenky mohou členové Svazu účetních posílat již nyní přímo na výkonný výbor Svazu účetních či prostřednictvím svých domovských členských spolků.

Následně proběhne v Praze panelová diskuse, která by měla potvrdit znění, které se stane součástí návrhu zákona o účetnictví. Termín panelové diskuse je již nyní určen na 2. října 2019 a o způsobu přihlašování Vás budeme včas informovat.

Věřím, že uvedená myšlenka, kterou do účetní legislativy vnáší ti nejpovolanější, tzn. účetní, nejen, že pomůže praxi a zdokonalí účetní výkaznictví v budoucnu, ale bude i vhodným dárkem všem účetním k padesátým narozeninám Svazu účetních České republiky.

Zatím Vám všem děkuji za spolupráci, přeji hezké léto a těším se na Vaše podněty a případně i na osobní diskusi,

Mgr. Ing. Magdalena Králová, prezidentka Svazu účetních České republiky