Otázka v diskusi:
Zaúčtování zálohové faktury v eurech

Jana Šťastná, 17.5.2021

Dobrý den Vážení,

obracím se na Vás s prosbou o pomoc s vyřešením špatně zaúčtované faktury, protože já se do toho zamotala a nyní netuším jak z toho ven.
Převzala jsem účetnictví firmě, s.r.o./ plátci DPH. Pracuji v systému Pohoda ale tento program začala firma používat až od ledna 2020 a starší data v programu tedy nemám.
Řeším FAP vystavenou v roce 2020 na pořízení majetku v eurech. Zaúčtováno mám 759 469,5 eur na 042/321, 159 488,59 na 343/321 a -850,84 052/321 a - 178,68 na 343/321 (ruční zaúčtování zálohy). Záloha byla ale hrazena již v říjnu 2019, takže není správně časově rozlišena. Dále částka zálohy mi nesedí s konečným daňovým dokladem, respektive celková částka poskytnuté zálohy je účtována jiným kurzem než je na vystaveném daňovém dokladu, takže částka je jinak rozložena (na konečném daňovém dokladu je -826,45 a DPH -173,55), půjde tedy o kurzový rozdíl. Poradí mi prosím někdo, jak to opravit aby to bylo v pořádku zaúčtované?
Předem Vám děkuji za reakce.

1 odpověd:

  • Michal Mach, 17.5.2021

    Dobrý den,

    přiznám se že tomu úplně nerozumím, tam to je nějaké překombinované, jednak tam máte účet 343 tedy asi plátce DPH, + účty DHM a zálohy, a FD v EURo

    tady je více věcí, jednak nevím to určitě, ale pokud pořizujete DHM od tamního plátce z EU ( což je možné -ale nevím ) , pak je většinou fakturace v reverse charge

    ale to není problém, to je jen forma vykázání DPH v RCH

    pak je FA i zálohy v EURo ( používáte denní kurz dle ČNB ? ) - pokud ano, pak zase nevidím účetní problém

    účtujete :

    314 ( nebo ) 052 /321 FD v EURO ne něco, nevím 100,- EUR v momentě přijetí zadáte denní přepočet kurzem dle ČNB - jednak zálohy se časově nerozlišují ( to není výnos či náklad ) jednak v momentě zaúčtování, žádný kurzový rozdíl nemáte, protože ten vzniká na bance v momentě úhrady ( časový posun a rozdíl kurzů mezi předpisem zálohy a kurzem úhrady na BV udělá právě kurzový rozdíl ) ten většina účetních SW "nabídne vypořádat výsledkově ihned při úhradě )

    pak dojde FA na DHM v EURO

    022 (042) /321 zase třeba na 500,- EURO zase zadáte denní kurz ČNB
    -314 (nebo) -052 /321 - 100 ,- EURO je odpočet zálohy ( opět zálohu natahujete na konečnou zúčtovací FA přes účetní SW ( bude tam klik okýnko přidat zálohu ) , záloha se natáhne kurzem zaúčtování ZF, tam žádný kurz. rozdíl není - protože ten mohl být pouze při platbě zálohy přes banku, a je výsledkově vypořádán již v momentě placení ZF )
    ------------------------
    a to je celé doplatek FA je 400 euro, opět v momentě pořízení FA zde žádný KR nevzniká, tam může nastat až poté co dojde zase k doplacení FA přes banku a tady může být opět KR, a opět vzniká při úhradě, opět jej drtivá většina účetních SW "nabídne" vypořádat ihned při placení ( tz. vyvede KR výsledkově jako KR zisk či ztrátu podle toho kam mám to EURo kleslo či stouplo.

    To že je kurz zálohy a konečné FA EUR /CZK rozdílný je logické, protože je každý doklad jednak pořízen časově jindy a jindy také zaplacen, klidně se může stát, že na záloze při úhradě ( na bance) vznikne kurzová ztráta, a na FA při úhradě kurzový zisk .






Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.