Otázka v diskusi:
jednatel a pracovník na ŽL v jedné osobě

Jana Medková, 21.3.2022

Dobrý den,

mohu být jenatelem/společníkem v s.r.o. ( výkon funkce bezplatně na mandátní smlouvu) a zároveň pro tuto firmu pracovat jako OSVČ na IČO. ?
děkuji za odpovědi .

5 odpovědí:

  • Michal Mach, 21.3.2022

    Dobrý den,

    toto se obecně moc nedoporučuje, rizikem je že bude fakturace OSVČ do vlastní firmy, překvalifikována jako ZČ ( zastřený zaměstnanecký poměr ) s tím že zpětně dodaníte jak daň ze ZČ tak SP a ZP.

    Existují zmírňující rozsudky NS, obecně se dá říci že v některých případech toto lze, ale nutné dodržet minimálně

    - firma a OSVČ mají rozdílný předmět činnosti
    - rozdílné sídlo či provozovnu a každý vlastní vybavení
    - činnost kterou vykonává OSVČ pro vlastní S.R.O. je jednak nutná ( například jí vede účetnictví nebo daně ) což musí s.r.o. ze zákona, tedy bude obstarána "tak či tak" a současně ustojí cenu obvyklou ( tedy že v podstatě vlastní fakturací do s.r.o. netuneluje vlastní s.r.o.čko )
    - OSVČ má také více ( různých ) zákazníků ( tedy nefakturuje pouze do své S.R.O. ) což by mohlo být jinak posouzeno, jako zastřená ZČ ( z důvodů odklonění povinných odvodů SP a ZP pojištění v zaměstnaneckém PP ) a jednak jako Schwarz systém, tedy dvojím postihem

    pokud to všechno dáte, tak by pak asi šlo, ale samozřejmě důkazní břemeno jde vaší tíži
  • Jana Medková, 21.3.2022

    Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. Řeším situaci, kdy zákazníci nemohou spolupracovat s OSVČ/dodavatelem služeb nemůže být OSVČ, ale pouze s firmou (a.s., s.r.o.). Ale činnost , která má být vykonávána je vázáná na certifikaci, kterou mají jednotlivé osoby, ale firma ne.
  • Michal Mach, 21.3.2022

    Dobrý den,

    to je jeden ze základních předpokladů, pokud má nějakou specializovanou certifikaci pouze FO ( OSVČ ) a ne firma ( byť jeho s.r.o čko ) , pak plníte jednu ze základních podmínek, určitě si ještě ohlídejte minimálně 2 další a sice ať má firma i OSVČ rozdílné vybavení ( tím není myšleno, že nemůže mít jak firma tak OSVČ počítač, ale každý prokazatelně vlastní ) a druhou, že OSVČ nemá ve vlastní firmě jediného odběratele (zákazníka )

    pak stačí sepsat klasickou obchodní smlouvu ( dodavatelskou ) OSVČ / vs./ S.R.O. za obvyklé ceny služeb či nějakých dodávek a ustojíte to

  • Jana Medková, 21.3.2022

    Dobrý den pane Machu, mockrát Vám děkuji za odpověď. Právník nám výslovně řekl, že to nelze. Nicméně vím, že takové modely existují. Nechci jít sama proti sobě, nechci jít proti zákonům, proto hledám řešení. Další model , který mě napadl- firma, kde bude jednatel manžel. Mohu pak pro něj pracovat , když jsem manželka na OSVČ?....předpokládám, že to také nelze. děkuji moc
  • Michal Mach, 22.3.2022

    Dobrý den,

    jak jsem psal, ta první záležitost, kdy jednatel fakturuje své výkony jako OSVČ do vlastního s.r.o. se obecně nedoporučuje, právě pro zastřené daňové optimalizace, odvodů ze zaměstnání. Ale skutečně existují rozsudky NS, které toto připouští. Nicméně je nutné napsat že, u nás nemáme precedenční právo, tedy každý případ se posuzuje individuálně, i když některé liberační rozsudky NS, v této věci mají určitě váhu a při splnění podmínek není fakturace do vlastní firmy právně vyloučena.

    Ta druhá věc je v podstatě jednodušší, obecně je ZP vyloučeno vzájemné zaměstnávání manželů v PP, pokud je jeden manžel OSVČ nemůže zaměstnat manželku v klasickém PP.

    Pokud jde o situaci kdy zaměstnavatel v klasickém PP je PO ( s.r.o čko ) není vůbec problém, pokud s.r.o. čko kde je jednatelem manžel, zaměstná v klasickém PP manželku. V podstatě vše je podle Zák. práce a není v tom žádné omezení.

    Další situace je pokud máte PO s.r.o. kde je společník či jednatel manžel a manželka pracuje pod vlastním ŽL jako OSVČ a má chce pro to s.r.o. fakturovat nějaké výkony. V tomto případě samozřejmě nemůže být řeč o klasickém PP, to je podnikatelský vztah v B2B ( podnikatel PO - podnikatel FO ), vyloučeno to není, ale aby se nejednalo o Schwarz systém, fakturující manželka by měla být schopna vždy prokázat, že má s s.r.o.čkem řádnou obchodně dodavatelskou smlouvu ( podle Občanského zákoníku ) , že poskytuje služby za obvyklé ceny které firma potřebuje pro své podnikání, že pracuje jako OSVČ zcela autonomně ( má vlastní vybavení, PC, kancelář ) a že jako OSVČ má více klientů ( tedy jde skutečně o plnohodnotnou podnikatelku, nikoli OSVČ která fakturuje pouze do firmy manžela - jinde v podstatě nepodniká, samozřejmě se záměrem vyhnout se odvodům pojistného a daním v klasickém zaměstnaneckém PP )

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.