Otázka v diskusi:
OSVČ student - poradíte?

Anna Hermannová, 28.2.2022

Dobrý den.

Potřebuji jako podnikatel začátečník radu. Založila jsem si živnostenský list jako student na vedlejší činnost. Budu ho využívat na zakázky jako copywriter, možná lektor AJ, ale spíše k příležitostnému výdělku (do 3000,- za měsíc). Mám do začátku pár dotazů:

1) Musím se někde nahlašovat? Byla jsem na živnostenském úřadu, pochopila jsem tedy správně že ŽÚ nahlásí vše za mě a já už dál nemusím nic řešit?

2) Další otázka, asi nejdůležitější, je na danění a faktury. Během prvního roku podnikání nemusím nic odvádět, chápu tedy správně že zkrátka budu na své IČO dělat zakázky + vystavovat faktury a z těch faktur celá účtovaná částka zůstane mě, nemusím z toho nic odvádět, platit dál? Jednoduše odvedu práci, vystavím fakturu, a tak stále dokola?

3) A poslední otázka, pokud bych měla nějaké výdaje spojené s činností (např. když fotím, kupovala bych si nový foťák nebo nabíječku nebo tiskla fotografie a nebo když budu psát články, kupovala bych si myš k PC), můžu si tyto výdaje dát do nákladů aby mi za ně stát pak při daňovém přiznání vrátil DPH? Nebo když to mám na vedlejší činnost tak to nejde?

Mockrát vám děkuji za váš čas a odpověď. S pozdravem A. H.

1 odpověd:

  • Michal Mach, 1.3.2022

    Dobrý den,

    to jsou v podstatě otázky na samotné základy podnikání, ve kterých se neorientujete.

    1) nahlašovat se nemusíte, pokud jste využila elektronickou formu CRM, pokud ne ohlaste se na ČSSZ a vaší ZP

    2) nechápete, v 1 roce jako OSVČ vedlejší neplatíte pouze zálohy na SP a ZP, následující rok až si uděláte DP k DPFO a přehledy na ČSSZ a ZP doplatíte pojistné podle skutečného výdělku z podnikatelské činnosti ( samozřejmě bez ponížení o placené zálohy, protože žádné neplatíte ) a následující období vám budou stanoveny zálohy na SP a ZP podle skutečného výdělku, nebo alespoň minimální ( bude li výdělek pod limitní hranici ), a to ve výši minimálních záloh ve vedlejší podnikatelské činnosti ( bavíme se o zálohách na SP a ZP ) tyto zálohy pak zase zanesete do přehledů v následujícím období ( zase za další rok ) na skutečně vypočítané pojistné OSVČ ( podle reálného příjmu ) a buď vyjde nedoplatek, nebo přeplatek pojistného.

    Daň z příjmu FO ( OSVČ ) zaplatíte také podle toho, jak vyjde v DP na FÚ, pokud bude daňová povinnost do 30 000,- zálohy se na další období nebudou stanovovat, na to, by byla záloha na daň z příjmu 1/4 z poslední daňové povinnosti ( splatná následující rok kvartálně)

    Samozřejmě tedy příjem z podnikání je váš ale jde o příjem před zdaněním a odvodu pojistných ( které jako osvč na rozdíl od zaměstnanců vypořádáváte nikoli měsíčně ale jednou ročně ) jednoduše řečeno, když nic jiného určitě si nechte nějaké prostředky na daně a pojistné.

    3) náklady obecně nemají s DPH nic společného, nárok odpočtu DPH by připadal v úvahu pouze pokud byste byla plátcem DPH ( tedy nejčastěji po překročení tržeb za 12 měsíců nad 1 milion ) pokud nejste plátce DPH vůbec o DPH nepřemýšlejte, vůbec se vám DPH netýká, nevystavujete vůbec daňové doklady.

    Pokud jde o náklady jako takové, nákladem podnikatele je vše co slouží k dosažení, a udržení jeho příjmů a souvisí prokazatelně s jeho podnikáním jako OSVČ máte 4 možnosti jak se vypořádat a vykazovat svoje podnikání

    - budete vést daňovou evidenci ( reálné příjmy a výdaje )

    - budete vést jen příjmy a výdaje uplatníte tzv. %-tem ( procenta jsou přesně dána podle typu podnikání ) tyto procenta představují veškeré uplatnitelné výdaje

    - budete v tzv. superpaušálu 3v1 principem je placení jedné fixní "daně" na FÚ která v sobě obsahuje i pojistné na SP a ZP, výhodou je že v tomto režimu platíte pouze tuto fixní částku, pořád stejně a nemusíte dělat DP na FÚ a přehledy na SP a ZP. Abyste mohla vstoupit do superpaušálu, nesmíte být plátce DPH a při podnikání současně pracovat v klasickém PP

    - budete vést účetnictví jako OSVČ na dobrovolné bázi ( případně při obratu nad 25 milionů ) povinně. O této variantě při vašich příjmech, v podstatě jako drobná podnikatelka neuvažujte


    a to podstatné, protože tomu příliš nerozumíte, vezměte si kvalitní účetní, někde z vaší lokality

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.