Otázka v diskusi:
Zaměstnávání manžela v taxislužbě

Ludmila Filipová, 25.8.2021

Dobrý den,
jsem OSVČ a dočetla jsem se, že od 7/2020 platí:
Dopravce je při provozování taxislužby povinen zajistit, aby práci řidiče taxislužby vykonávala osoba, která je v základním pracovněprávním vztahu s dopravcem, není-li touto osobou sám dopravce nebo jeho manžel nebo registrovaný partner, a je držitelem oprávnění řidiče taxislužby.
Vypadlo slovo „spolupracující manžel“, takže nově může řidiče/-ku taxislužby dělat i „nespolupracující“ manžel/-ka. To je termín důležitý zvláště pro daňové účely, kde se používá pojem spolupracující osoba. Pomocí spolupracující osoby se dají optimalizovat daně. Nově však řidič/-ka taxi nemusí být osobou spolupracující.
Takže jestli to dobře chápu, manželka nemůže podle zákoníku práce zaměstnávát manžela, ale v taxislužbě to povolené je a § 318 ZP tady neplatí?
Děkuji za odpověď Filipová

5 odpovědí:

  • Michal Mach, 25.8.2021

    Dobrý den,

    to nevím, obecně skutečně OSVČ nemůže zaměstnávat manželku či manžela. Obecně pracovně právní vztah se řídí Zákoníkem práce a takovéto zaměstnání st. správa podle mého neuzná za PP ( manželka OSVČ nemůže přijmout do PP manžela ). I kdyby a to nevím, došlo k nějaké výkladové kolizi, státní orgány se budou primárně držet ustanovením ZP, do doby než, by případný spor rozetnul soud ( v dnešní době klidně i po prohraném soudu :(( - to už nikoho dnes asi nepřekvapí ) . Můžete jít cestou spolupracující osoby s OSVČ, případně se to řeší klasickým ŽL a fakturací, tady by ani nemělo hrozit nějaké nařčení ze švarcu, protože ZP přímo vylučuje ( vzájemný ) zaměstnanecký poměr manželů.

  • Michal Mach, 25.8.2021

    podle mého vám ani neudělají přihlášky na SP a ZP, sice se OSVČ může zaregistrovat jako zaměstnavatel na svojí ZP a ČSSZ, ale v momentě jak tam také podáte přihlášení zaměstnance, tak oni samozřejmě poznají z RČ, že jde o vzájemné zaměstnávání manželů, vyloučené Zákoníkem práce, a celá vám to vystornují zpětně, jako neplatně uzavřený PP.

    to já už ty rošťáky na úřadech troch znám.
  • Ludmila Filipová, 26.8.2021

    Děkuju za odpověď - vyčetla jsem to z "měšec.cz". Moc se mě to nezdálo, ale nenašla jsem už dál nikde nic, co by se k tomu vztahovalo.

    Hezký den Filipová
  • Michal Mach, 26.8.2021

    Dobrý den,¨

    ano já jsem se na to podíval,

    pokud provozujete taxislužbu, jsou v podstatě 2 možnosti :

    1. jako dopravce máte flotilu dopravních prostředků ( taxíků ) a najímáte si řidiče ( mající příslušná oprávnění ) do PP. Pokud je dopravce PO můžete zaměstnat, každého řidiče včetně manžela ( zaměstnavatel pak nebude druhý z manželů ale firma ) To že firmu vlastní jeden manžel, je pracovně právně zcela obvyklé.

    2. jste dopravce a řidič v jedné osobě ( klasický taxikář s vlastním autem) pak si v podstatě zajdete na živnostenský úřad, kde jeho prostřednictvím žádáte krajský úřad o koncesi na přepravu osob a na magistrát na odboru taxi nahlásíte, že vaše vozidlo bude v evidenci vozidel taxislužby.
    tady se stáváte podnikající FO ( v podstatě OSVČ ), a podnikání jako OSVČ děláte soustavně, pod svým jménem.

    Tady tedy nikoho nezaměstnáváte, protože ta koncese přepravy osob, je vydána Vaší osobě a je nepřenosná.

    Stejně tak jako například praktický lékař OSVČ či účetní nemůže zaměstnat 2. osobu do PP tak, že jí uvede do funkce lékaře ( či prohlásí za účetní pouhým zapsáním do prac. smlouvy) , lékař může příkladem zaměstnat sestru ( samozřejmě pokud splňuje kvalifikaci na zdravotní sestru ), mohl by zaměstnat teoreticky i druhého lékaře, pokud bude jeho zaměstnancem skutečný vystudovaný doktor.

    Ani doktor jako OSVČ, nemůže však žádným způsobem zaměstnat vlastní manželku na PP, protože tento pracovně právní vztah, přímo vylučuje ustanovení Zákoníku práce.

    Většinou se to řeší buď přes spolupracující osobu ( což vlastně z manželky udělá podnikatelku která převezme 50% podnikatelských příjmů manžela, podá si vlastní DP na FÚ a přehledy na SP a ZP ) nebo si většina doktorů založí ještě malé s.r.o.- čko, a přes PO si mohou zaměstnávat, v podstatě koho je jim libo.

    Pokud by tedy měl taxikařit také 2. z manželů, bude si muset udělat stejnou koncesi na přepravu osob ( což z něj udělá opět fakticky podnikající FO ) Zaměstnání ( pokud se bavíme o pracovně právním vztahu, založeného pracovní smlouvou dle ustanovení Zákoníku práce ) je ve vzájemném vztahu 2 manželů, zákoníkem práce vyloučeno. takto uzavřená PS by byla neplatná od počátku a pohlíželo by se na ní tak, jakoby nebyla nikdy uzavřena ( je to právní úkon bez významu ).
  • Ludmila Filipová, 9.9.2021

    Dobrý den,

    moc děkuju za obsáhlou a vysvětlující odpověď.

    Hezký den Filipová

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.