Otázka v diskusi:
Účetní na živnostenský list

Jana Malá, 28.2.2021

Dobrý den, mám vystudovanou SŠ ekonomicko-administrativního směru, cca 11 let praxe jako Finanční účetní na Vysoké škole a nyní cca 5 let praxe jako Finanční a mzdová účetní v rodinné firmě. Ráda bych se začala věnovat účetnictví na Živnostenský list. Bohužel mám mezery v praxi - kupříkladu jsem nikdy nepracovala s odpisy a nezpracovávala daňová přiznání a celkově mám obavy, abych něco neopomněla. Proto bych potřebovala poradit, jak postupovat, jaké kurzy si dodělat, na co se zaměřit, abych byla v této oblasti samostatná a ten, kdo mi svěří své doklady se mohl spolehnout, že je kvalitně zpracuji. Děkuji, Malá

3 odpovědi:

  • Jana Malá, 1.3.2021

    Mockrát děkuji :) Myslím, že nejdůležitější je ta poslední rada, protože to je asi to, co mě zatím brzdí od toho, abych začala.
  • Michal Mach, 1.3.2021

    vidíte, tak to jsem to mohl zkrátit...

    let's go
  • Michal Mach, 28.2.2021

    Dobrý den,

    to je zajímavé !, ale obávám se, že to takto napsat nejde, podívejte se praxe máte "hafo", jako na ŽL k činnosti účetní musíte splnit min. SŠ vzdělání + 5 let praxe, takže tady jste v podstatě vyřešena.

    účetnictví musíte průběžně pořád studovat, každý má něco co neví, nepomůže vám VŠ, nepomůže vám certifikace účetních ( pak se stanete sice nepostradatelnou pro managament ) ale ne sama pro sebe.

    nevím, já účtuji 16 let, absolvoval jsem nespočet kurzů, rekvalifikace na mzdy, daňovou abecedu od KDP, certifikace IES a BBA a čím více vím, tím více mám k tomu respekt.

    za mě ?

    1- začněte s ŽL a začněte dělat, z toho co víte a co nevíte si nastudujete, ale k tomu co konkrétně potřebujete ( podle daného klienta - bude to firma, plátce DPH, OSVČ s DE, neziskovka, SVJ -čko co víte kdo přijde ? ) jinak budete studovat ale bez profitu a stane se z Vás taková věčná studentka, takových je po katedrách VŠ hafo, účtují sice již po paměti ale v životě nikdo z nich nevystavil jedinou FA na klienta za účto, maximálně o účtu přednáší, ale přednášet účto a vyzvednout si doklady od klienta v krabici ke zpracování je sakra rozdíl.

    2- napište si dobrou smlouvu, ale fakt přes právníky, nastavte si odpovědnost a neodpovědnost, limitace náhrady případných škod

    3- daňová přiznání dělejte pouze ta, kde není daňová či složitá daňová optimalizace, protože jste účetní ne daňový poradce ( a dejte si to do smlouvy ) nebo že složité daně budete řešit subdodávkově přes daňové poradce

    4- zvažte pojištění, pro účetní není sice povinné, ale lepší než nic, a přečtěte si dost dobře a 4x pojistné výluky

    5- nastudujte si daňové termíny pro podání a hlášení a nechávejte si časovou vatu ( vždycky se něco může pokazit )

    6- vyberte si dobrej účetní SW který má technickou podporu a UPG na aktuální legislativu, dobrý SW když dodržujete postupy sám hlídá chybovost, sám vám udělá v podstatě na co si vzpomenete ( pokud na to ovšem máte :-) ... )

    dál nevím, třeba vám ještě někdo k tomu něco napíše, trochu si tady připadám jako jediný účetní v čechách i na moravě ..

    no za mě závěrem, hlavně se z toho nepos...


Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.