Otázka v diskusi:
Sleva na manžela

Helena, 8.3.2009

Prosím o radu. Manžel je OSVČ. V roce 2008 se dostal do ztráty a přitom nepřesáhl příjem 68.000 Kč, pokud se myslí příjem podle § 7 na řádku 101 Přílohy č. 1 Přiznání k dani. Jiné příjmy neměl, žádné dávky nepobíral. Moje otázka: mohu uplatnit slevu na vyživovaného manžela podle §35ba odst. 1, písm. b) zákona o daních z příjmů ve výši 24.840 Kč. Není držitelem žádného průkazu ZTP. Žijeme ve společné domácnosti. Děkuji za pomoc. :)

3 odpovědi:

  • Monika, 11.3.2009

    Vlastními příjmy manžela je ve Vašem případě nutné rozumět veškeré příjmy manžela z podnikání nesnížené o daňové výdaje, takže by se dle Vašich informací mělo jednat o příjmy vykázané v příloze č. 1 daňového přiznání na ř. 101, popř. zvýšené o úroky na podnikatelském účtu (ř. 38 daňového přiznání). Pokud tyto vlastní příjmy nepřesáhly 68 tis. Kč a žijete ve společné domácnosti, můžete si uplatnit daňovou slevu na manžela ve stanovené výši.

    Monika :)
  • Věra, 17.3.2014

    Dobrý den, manžel si na mě uplatňil slevu na vyživovanou manželku, jelikož jsem dlouhodobě na UP. Nechápu proč po mě účetní chtěla podepsat prohlášení, že si neuplatňuji daňový bonus na dítě, když nemám žádný příjem? A proč je sleva nižší než loni - nedosahuje celé částky 24800,-kč, přestože manžel byl navíc v neschopnosti 14 prac. dnů a ještě si uplatňuje odečet za pojistku - tak jako loni?
  • , 8.3.2009

    Já si myslím, že ano. V par. 35 ba žádná jiná podmínka není.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.