Otázka v diskusi:
Registrace k DPH - odpočet DPH ze skladových zásob

Lucie Šašková, 20.8.2020

Dobrý den,

ráda bych požádala o potvrzení, popřípadě vyvrácení mé myšlenky.

FO nyní překročila obrat pro povinnou registraci k DPH. Budeme uplatňovat DPH na vstupu ze skladových zásob. Jak přistupovat ke zboží, které bylo nakoupené v Německu, s jejich daní?

Domnívám se, že v tomto případě není nárok na odpočet. FO nebyla registrovaná jako identifikovaná osoba (nepřekročen limit pořízení zboží z EU).

Nárokovat DPH by šlo v případě, že by FO byla identifikovaná osoba a při pořízení zboží by došlo k odvodu DPH, ale bez nároku na odpočet. Tento nárok by byl uplatněn až při registraci k DPH a při podání prvního daňového přiznání.

Je to prosím takto správné?

Děkuji za Váš čas.

Lucie

7 odpovědí:

  • Michal Mach, 20.8.2020

    Dobrý den,

    dle § 79 ZDPH osoba pov. k dani má nárok na odpočet DPH u přijatého zd. plnění pořízeného v období 12 po sobě jdoucích měsíců před dnem kdy se stala plátcem DPH, pokud je toto plnění součástí obchodního majetku ( tz. z DHM, drobný hm. maj. materiál, zásoby )

    Pokud jde o zboží ze SRN, tady myslím že nárok dopočtu není. Pořízení zboží z EU v režimu plátce plátce je v reverse charge tz. místem plnění je ČR, český plátce obdrží daň. doklad z EU od tamního plátce, v ČR si dodaní ( naší sazbou DPH ) a ihned nárokuje, je to sytém +/- který je pouze takto vykázán ( DPH neodvádíte státu a stát Vám nevrací DPH ) celé to kouzlo je pouze v tom že je to o německou sazbu DPH ( tuším 19% ) levnější. Tedy RCH není pouze o nároku ale současně odvodu ( a to české sazby DPH ) dodavatel v případě RCH sazbu DPH německou vůbec nevyčísluje na jeho zahraniční FA.

    Pokud jste v době pořízení nebyla plátce DPH a ani Vám nevznikla povinnost registrace pro překročení limitů jako identifikované osobě, pak Vám to ten dodavatel musí účtovat s německou sazbou DPH ( 19% ) kterou odvede na FÚ v SRN a vy samozřejmě žádný nárok odpočtu v ČR uplatnit nemůžete, nakonec tato sazba daně v ČR ani neexistuje.

    A i kydy jste byla IO tam to máte ještě horší, identifikovaná osoba DPH ( v ČR českou sazbou ) ze zboží EU pouze dodaní ale nemá nárok současného odpočtu.

    Jediné co mne napadá, je situace kdy požádáte o vrácení DPH v dané zemi EU v vás tedy v SRN, což za určitých ( specifických) okolností lze, ale k tomuto Vám více neuvedu, je to složité a já to neumím. Podívejte se na www.vraceni-dph.cz
  • Michal Mach, 20.8.2020

    Dobrý den,

    ještě pozor pořád se tu opakuje identifikovaná osoba, IO je podnikatel který obchoduje s EU pokud poskytne službu do EU nebo jí přijme nebo pořídí zboží z EU nad limit.

    Je to tak že pokud jste stávající neplátce a pořizujete zboří z EU, Němec nemá vaše DIČ pro potřeby DPH a prodává vám zboží včetně německé sazby 19% DPH, jakmile ale nakoupíte nad limit stanete se IO, u nás se registrujete na FÚ ( to je stejný formulář jako k registraci plátce DPH jen si tam zaškrtnete políčko IO a máte na to 15 dnů ) a FÚ vám dodá DIČ pro daňové účely. Pak platí že IO v ČR vystupuje nadále jako neplátce DPH ale do EU jako plátce DPH, tedy dodáte svoje DIČ do Německa, tamní dodavatel změní fakturaci zboží tak, že začne prodávat bez vyčíslení Německé sazby DPH ( 19% ) protože místo plnění bude nově určeno v ČR a přenese povinnost na vás jako na odběratele, zde v ČR si tuto FA jako IO musíte dodanit naší (21% ) sazbou DPH a bohužel u IO nemáte na rozdíl od ( plnohodnotného plátce DPH ) nárok současného odpočtu, takže to máte o 21% dražší. - tím to také končí, Jediná výhoda IO je že přiznání k DPH děláte pouze pokud jste uskutečnila nějaké zdaň. plnění ( prostě pokud byl nějaký obchod z EU ) pokud byl 1 nákup za rok, uděláte 1x při. DPH a více nic. Pokud obchodujete s EU pořád, zbytečně dodaňujete bez současného odpočtu, pak je určitě lépe, přejít z IO na "plnohodnotného plátce DPH" protože bude i nárok odpočtu systémem +/-
  • Lucie Šašková, 20.8.2020

    Já jsem právě našla, že DPH ze zásob pořízených v EU je možné nárokovat v přiznání zpět jen tehdy, byla-li odvedena daň. A jediné co mi z toho vyplývá je, že toto je možné jen v případě IO. Kdy si to podnikatel dodaní, ale nemá nárok na DPH na vstupu.

    A u vracení DPH z EU jsem našla, že to lze provést jen když byl podnikatel v tu dobu plátce DPH.

    Klientka bohužel v době nákupů zboží z EU nebyla ani IO, ani "klasický" plátce DPH.






  • Michal Mach, 20.8.2020

    Dobrý den,
    u IO nemáte nárok odpočtu DPH v ČR, to také znamená, že se bavíme o tom, že místo plnění ( tz. místo kde má být DPH vypořádáno je ČR )

    Vratky DPH z EU jsou možné tam, kde bylo zaplaceno zboží vč. tamní daně z EU tz. místem plnění byl stát EU

    Naopak při požadavku vratky DPH z EU platí : Podle §82 ZDPH odst. 1 „plátce, který má sídlo nebo provozovnu v tuzemsku, má nárok na vrácení daně na vstupu z plnění s místem plnění v jiném členském státě, ve kterém pro období pro vrácení daně neměl sídlo ani provozovnu, a to podle pravidel stanovených tímto jiným členským státem.“

    Pokud Vám bylo prodáno zboží vč. Německé sazby DPH, pak bylo místem plnění SRN, a Německý plátce odvedl DPH Německé na tamní FÚ, protože to prodával neplátci z ČR.

    Zda by bylo možné zpětně po registraci k PDH v ČR požádat o vratku samozřejmě toho Německého DPH do SRN ( obdobně jako když žádáte v ČR o vratku ze zásob 12 měsíců zpětně, neumím říci, nikdy jsem nežádal, můžete na FS :

    https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/vraceni-dph/krok-1-obecne-informace-a-ziskani-pristupu-do-aplikace-pro-vraceni-dph-5556

    nebo se informovat přes daňaře z KODAPu ( ten původní odkaz ) - oni s tím mají zkušenosti, mohou Vám říci zda má či nemá smysl se tím zabývat.

    Kdyby byla Vaše klientka plátce DPH a pořizovala zboží z EU od tamního plátce, byla by FA ze SRN bez rozpisu Německé DPH a v ČR by si udělala RCH, dodanila a ihned nárokovala, takže by to bylo z hlediska českého DPH nula od nuly, tak co vracet ? když nebylo nic odvedeno. ČR plátce má pořízení zboží z EU levnější jak od tamní sazby DPH, tak od české sazby DPH, a IO postupuje obdobně, pouze nemá v ČR nárok odpočtu.
  • Lucie Šašková, 20.8.2020

    Ano, v případě plátce DPH je mi zboží z EU jasné, s tím zkušenosti mám.

    Ale nikdy jsem neřešila přechod z neplátce na plátce a možnost "vratky" DPH, resp.u CZ zboží je mi to jasné. Ale klientka a kolegyně mě nahlodaly jak to vlastně bude s cizinou.


    Děkuji za Vaše odpovědi a přeji fajn den.








  • Michal Mach, 20.8.2020

    Můžete to zkusit přes vratku DPH z EU, na FS je také uvedeno toto :

    Nárok na vrácení daně může pak být uplatněn za obdobných podmínek, za nichž má plátce nárok na odpočet daně v tuzemsku.

    Pokud by to bylo takto v EU unifikováno, je možné že by Vám vznikl nárok na vrácení DPH ze zásob až 12 měsíců zpětně, ale nezaručuji, co vím je tam vždy hodně podmínek, a liší se to také u různých zemí EU.

    To záleží jak si to vyhodnotíte, taky za kolik ty zásoby máte, jestli za 200 EURo tak to bych paní klientku vyprovodil ke dveřím, pokud za 2 mil EURo, asi bych to hodil na KODAP ať to pořeší.

    No, to je už mimo...

    Ať se Vám daří.
  • Lucie Šašková, 20.8.2020

    To jsem právě viděla, že mohou být obdobné podmínky. Já to zkoušela přes ten Váš odkaz, je tam i takový "testík" to vyhodnotilo že možnost vrácení není.

    Budeme dělat inventuru, takže doufám, že ty zásoby nebudou tak veliké :)

    Je to zajímavé téma, pokud zjistím něco nového, tak to sem hodím - i pro ostatní.

    Děkuji, I Vám ať se daří.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.