Otázka v diskusi:
přechod ze skutečných výdajů na paušální

Ludmila Krajíčková, 15.3.2018

Prosím ještě o radu. V DPFO za rok 2017 chci úpravou v tabulce E, tj. přičtením zásob na skladě ve skladových cenách upravit dílčí základ daně § 7, abych nemusela podávat dodatečné daň. přiznání za rok 2017 a mohla v roce 2018 uplatnit výdaje paušálem. Protože vydávám doklady EET, jak si v roce 2018 snížím tržby o hodnotu zásob ve skladových cenách, které budu mít zdaněné v roce 2017, zase úpravou v tabulce E, jenže snížením? Pokud bych vykázala příjmy nižší, tak by mi tržby nesouhlasily s daňovým portálem. Děkuji za odpověď.

6 odpovědí:

  • Michal Mach, 19.3.2018

    Dobrý den,
    přechod DE na %- ní paušál, uděláte tak že upravíte hodnoty předešlého roku a to dodatečným DP. Tedy pokud přecházíte za zdaňovací období roku 2017 ( přiznání do března 2018 ) upravíte to dodatečným DP za 2016.

    Závazky , které by byly při úhradě daňovým výdajem, základ daně sníží.
    Pohledávky, zásoby naopak zvýší.

    Musíte také opravit přehled pro OSSZ

    Při případném prodeji zásob bude příjmem pouze částka, která převyšuje již dodaněnou ( v dodatečném DP ) cenu zásob ( jinak by jste danila zásoby duplicitně ) . Při vystavení EET účtenky za tržbu z " již dodaněné zásoby dod. DP " musíte pro zákazníka vystavit celou hodnotu např. 120,- a současně protože část ( např. 100 ) máte již dodaněnou ( tedy příjmem je pouze částka která převyšuje dodaněnou cenu zásob ) tedy musíte na hodnotu 100.- poslat EET storno. Pak vám v evidenci zůstane pouze rozdílová hodnota daňového příjmu.


  • Ludmila Krajíčková, 20.3.2018

    Dobrý den, děkuji za odpověď, ale ještě bych si dovolila poprosit o radu. Chtěla bych přejít na paušál až od roku 2018, tak jsem si myslela, že kdybych provedla úpravu o skladové zásoby již v přiznání za rok 2017 v termínu řádného podání, takže bych se vyhla dodatečnému daň. přiznání a opravnému přehledu pro OSSZ za r. 2017. Nevím. jak se bude dívat FÚ na storna příjmů v EET z prodeje již dodaněných zásob v roce 2018, ale asi to jinak provést nejde, připadalo by mi to přijatelnější zpětnou úpravou v tabulce E- DPFO za rok 2018, ale nemám s tím zkušenosti, je to jen úvaha. Ještě jednou děkuji.





  • Michal Mach, 21.3.2018

    to půjde, při přechodu z DE na %-ta musíte základ daně upravit o pohledávky, závazky a zásoby vykázané v evidenci k 31.12..XXX( roku )

    takže, pokud to upravíte o výše uvedené, podle stavu k 31.12.2017, tak by neměl být problém. ( alespoň mě nenapadá )

    Jak se bude dívat FÚ na storna nevím, máte možnost podat dopředu vysvětlení správci daně že stornujete v EET o tu částku, která je již dodaněna v PC zásob v DP k DPFO. Nenapadá mne jiný způsob jak to v EET vykazovat, těžko vysvětlíte zákaz. že něco, co prodáváte s cenovkou za 120,- vykazujete EET účtenkou za 20 ( v podstatě vykazujete pouze obchodní přirážku zboží nikoli prodejní cenu). Nebo vykažte 120,- bez storen a 120,- si zdaníte (2x ), nebo možná poradí někdo jiný, já netvrdím že vím všechno.
  • Ludmila Krajíčková, 21.3.2018

    Dobrý den,
    děkuji za odpověď. Ta EET to trochu komplikuje. Myslíte si, že by bylo lepší podat dodatečné přiznání na zásoby později , tím by byla částka u F Ú známá a při podní DPFO
    za rok 2018 upravit v tabulce E o stejnou částku obráceně? Termín mě tlačí a nevím, jak se rozhodnout. Děkuji za radu.
  • Michal Mach, 21.3.2018

    Dobrý den,

    více k tématu nevím, musím účtovat DPH-čko a KH. Asi bude dobré, pokud se zkusíte rozhodnout sama.
  • Ludmila Krajíčková, 21.3.2018

    OK, díky, nechci vás zdržovat,asi to nechám na to dodatečné.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.