Otázka v diskusi:
Odstupné

holanouva@jvm.cz, 31.8.2011

Dobrý den.Jedná se mi o vyplacení odstupného pro kolegyni, která ukončí pracovní poměr a je od 19.11.2010 nemocná? Z čeho a z jakého období bych měla vycházet pro výpočet odstupného? U nás je zaměstnaná od 11/2008. Holanová A.

1 odpověd:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 29.9.2011

    Odstupné upravují § 67 a § 68 zákoníku práce. Výpočet odstupného vychází z průměrného výdělku. Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek zjištěný podle zákoníku práce.

    Průměrný výdělek upravuje § 351 a následující zákoníku práce. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. Do odpracované doby se nezapočítává dovolená.

    Pro uplatnění průměrného hrubého měsíčního výdělku se přepočítá průměrný hodinový výdělek na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce. Průměrný rok pro tento účel má 365,25 dnů.

    Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy, které by zřejmě dosáhl. Přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy zaměstnance nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

    V daném případě bude tedy třeba stanovit pravděpodobný průměrný hrubý měsíční výdělek.

    Při stanovení pravděpodobného výdělku lze postupovat různými způsoby, např. použití průměrného výdělku srovnatelného zaměstnance, nebo kalkulací ze základního mzdového tarifu zaměstnance a pravděpodobných odměn apod. Stanovení pravděpodobného výdělku by mělo být v souladu s dobrými mravy.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.