Otázka v diskusi:
DPH

Miloslava, 30.8.2011

Dobrý den,

potřebovala bych poradit v oblasti DPH.
Mám podnikatele, kterému zpracovávám účetnictví v daňové evidenci. Tento podnikatel podniká ve stavebnictví. Má živnostenský list jako vodoinstalatér, topenář. V současné době pracuje na stavbě v Brazílii.
Má uzavřenou smlouvu o dílo s českou firmou, kde předmětem smlouvy je část potrubních rozvodů, místo plnění je Brazílie, ve smlouvě je sjednaný termín s datem zahájení a ukončení díla a platební podmínky.
Podnikatel vystavuje faktury v eurech a hned je má přepočítané kursem na koruny. Výše kursu je uvedena na faktuře. Faktury má vystaveny s DPH a tudíž by je odvedl na finanční úřad. Potřebovala bych vědět zda se DPH na fakturách uvádí a nebo jestli je fakturace bez DPH. Ve smlouvě toto není řešeno. Ptala jsem se na finančním úřadě a bylo mi sděleno, že by faktury měly být bez DPH, protože je místo plnění třetí země. Volala jsem do firmy, které jsou faktury vystavovány, že by tam DPH nemělo být, ale odpověděli, že to konzultovali také na finančním úřadě u nich /měli i kontrolu z FÚ/ a řekli, že s DPH je to v pořádku. Mám rozdílné informace a nevím jak je to správně. Prosím o radu.
Tento podnikatel bude také v Německu, prosím o radu jak postupovat také v tomto případě.

Za odpověď děkuji a jsem s pozdravem

Miloslava Koudelková, tel. 605780712

2 odpovědi:

  • Ludmila, 14.9.2011

    Ale nejedná se o služby vztahující se k nemovitosti § 10??
  • Peťas, 8.9.2011

    Dobrý den,

    myslím, že stačí použít základní pravidlo pro fakturaci služeb - uvedení DPH podle sídla § 9 zákona o DPH. Pokud tedy plátce fakturuje plátci, mělo by být s DPH. To samé by platilo pro Německo.
    Rozdíl by asi byl u fakturace spotřebovaného materiálu, použitého v Brazilii (záleží, kde nakupuje a jak je stanoveno ve smlouvě, co je fakturováno).

    S pozdravem

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.