Otázka v diskusi:
Zákonné pojištění Kooperativa

Lukáš, 6.6.2011

Dobrý den, zajímalo by mě, jak zaúčtovat předpis Zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele od Kooperativy. Účtová skupina 32 nebo 37? Domnívám se, že se nejedná o obchodní vztah. S tím souvisí i vykázání v rozvaze.

13 odpovědí:

  • Lenka, 10.8.2011

    Předpis 527/336, ( účtová třída 33-Zúčtování se zaměstnanci a institucemi, a 527 - ZÁKONNÉ sociální náklady, protože pojištění odpovědnosti zaměstnavatele je ZÁKONNÉ,a proto jsou náklady na účtu 527 daňové uznatelné. Na účet 325 spíš bych zaúčtovala ostatní pojištění, které nejsou zákonné, třeba penzijní připojištění , které si organizace rozhodla platit za zaměstnance , nebo úrazové pojištění jednatele, náklady na které nejsou daňové uznatelné a je dobrovolné atd. Účet 379 spíš používám pro ostatní případy, které nejsou spojené se zaměstnanci, třeba pojištění vozidel společnosti nebo pojištění škody, vzniklé z ekonomické činnosti firmy atd.
  • Lukáš, 13.6.2011

    Tohle umím napsat taky. Chtěl bych znát argumenty.
  • Katka, 13.7.2011

    Dle opatření čj. 281/89 759/2001, kterým se stanoví účtová osnova a postupy účtování pro podnikatele, bych neúčtovala na účty 32x, ale na účet 379 - Jiné závazky. Účty 32x pojednávají o závazcích z obchodních vztahů, účet 379 zahrnuje ostatní závazky. Předpis zákonného pojištění tedy účtuji 525/379, samotnou platbu pak 379/211,221
  • Alena, 14.9.2011

    Dobrý den, já to účtuji 527/379, tj. tak, jak nám řekla paní auditorka ve škole. Ještě mám od té doby poznámku u účtu 527 - úrazy a část stravenek daňové uznatelných, 528 - část stravenek - daňové neuznatelných, u 549 - manka a škody a vyřazení - manka a škody, u účtu 379 - jiné závazky: CLO, za cenné papíry, srážky u zaměstnanců, povinné úrazové pojištění atd. Rozhodně zákonné povinné úrazové pojištění zaměstnance, které musí ze zákona platit zaměstnavatel za zaměstnance je osobní náklad.
  • Helena, 18.10.2012

    Dobrý den, 548/325,221 ...mě klepne. Co člověk, to jiný názor. Ale mám ověřenou informaci z aktuálního vydání Ing. Jindráka Sbírka souvstažností s opravami pro rok 2012,str. 238, bod 18.,
    takže já neváhám Jindrákovi věřím a i svému úžasnému daňovému poradci Ing. Shuhovi :))
  • Helena, 18.10.2012

    ...safra...omluva...pochopitelně: Souvztažností ;)
  • Ilona, 24.2.2015

    Pojištění odpovědnosti se neplatí za zaměstnance, ale platí to zaměstnavatel za sebe, aby v případě úrazu, který by se někomu stal,platil z tohoto pojištění.Pokud na stránkách mfcr napíší, že zaměstnavatel platí něco za své zaměstnance, tak už to si myslím není správně vysvětleno a protože se nejedná o sociální náklad, ale o provozní náklad, účtuje se na 548
  • Zuzana, 27.2.2012

    Dobrý den, já to účtuju 568/325
  • Martina, 28.9.2016

    Souhlasím s Ilonou. Myslím, že lépe už to vysvětlit nešlo. Není to sociální náklad. Já osobně také účtuji na 548, ale dle bodu 3.8.5.ČSÚ 019 by se mělo účtovat na 568. Na dal 379.
    Spousta z nás účtuje na 325, ale skupina 32 jsou závazky z obchodních vztahů.
  • Josef, 5.3.2013

    Tak na stránkách MF (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/dc_reforma_vf_otazky_ucetni_metody_postupy_61686.html) je následující dotaz a odpověď (podle RS (položka rozpočtové skladby) se asi jedná o rozpočtovou organizaci. Já jsem dosud účtoval na 568):

    Na který nákladový účet doporučujete účtovat náklady na zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, které se platí z položky RS 5038 – Povinné pojistné na úrazové pojištění?

    Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, které je zaměstnavatel povinen za své zaměstnance odvádět spolu s pojistným na sociálním zabezpečení a příspěvkem na státní politiku zaměstnanosti, je možné účtovat na syntetický účet 525 – Jiné sociální pojištění.
  • Jitka, 5.4.2014

    Dobrý den,
    podle mého názoru je nejprve nutné si ujasnit, zda se jedná o daňový nebo nedaňový náklad.
  • věra, 8.6.2011

    Předpis 5xx/325
  • helena, 8.9.2011

    Já to účtuju 549/379. Nejedná se o osobní náklady, a tedy to v úč. tř. 52 nemá co dělat. Jedná se o pojištění, a to se účtuje do 54 jiné provozní náklady jako každé jiné pojištění, třeba pojištění majetku. Na 336 to už vůbec nepatří, protože se nejedná o vztah s institucemi zdravotního a sociálního pojištění.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.