Otázka v diskusi:
Odpočet daně na děti

Milan, 19.3.2011

Dobrý den, žiji ve společné domácnosti s družkou se kterou mám jedno dítě. Ona má ještě dvě děti z předchozího vztahu ( svěřené ve své péči). Kdýž jsem nastupoval 5.1.2009 do nového zaměstnání tak se mi účetní ptala na děti, že bych mohl uplatnit odpočet na dani, protože je přítelkyně momentálně na mateřské dovolené a tudíž na slevu nemá nárok. Chtěla doložit rodné listy, rozsudek o svěření dětí do péče družky. Všechno jsem jí dodal a začal pobírat slevu na všechny tři děti. Po dvou letech a vystřídání třech účetních mi bylo řečeno že jsem slevu na dani pobíral neoprávněně a podnik teď po mně chce vrátit zhruba 45000,- kč. Mají na to vubec právo? Já jsem nic špatného neudělal, jenom to co po mně chtěli. Umí někdo poradit co bych měl dělat?
Děkuji za odpovědi Milan

2 odpovědi:

  • Iveta Králová, 27.7.2011

    Dobrý den.
    Prosím Vás, můžu požadovat od zaměstnavatele odpočet na dani na zletilé dítě - dceru? Studuje na VŠ, bydlí na privátě v místě školy - tedy mimo bydliště, domů jezdí 2 - 3x ročně. Jsem rozvedená a dcera má trvalé bydliště u bývalého manžela, který je momentálně bez práce. Musí mít dcera trvalé bydliště u mě, abych mohla požadovat slevu na dani? Nebo stačí jen potvrzení ze školy, že je studentkou? Děkuji za odpověď. Iveta.
  • Redakční rada Metodických aktualit, 29.4.2011

    Nárok na daňové zvýhodnění na dítě upravuje § 35 zákona o daních z příjmů. Musí být splněno současně několik podmínek:

    - dítě musí žít s poplatníkem v domácnosti,
    - musí se jednat o dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuka (vnučku), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit,
    - musí se jednat o nezletilé dítě nebo ve vyjmenovaných případech zletilé dítě do 26 let věku.

    V daném případě lze uplatnit daňové zvýhodnění na dítě vlastní, ale nelze uplatnit daňové zvýhodnění na děti družky.

    Dle § 38i odst. 5 zákona o daních z příjmů:

    • Pokud plátce daně poskytl poplatníkovi daňové zvýhodnění vyšší, než měl podle tohoto zákona, může dlužnou částku na daňovém zvýhodnění dodatečně srazit, pokud neuplynulo 12 měsíců od doby, kdy bylo daňové zvýhodnění nesprávně poskytnuto.

    • Pokud k neoprávněnému daňovému zvýhodnění došlo vinou poplatníka, může být dlužná částka na daňovém zvýhodnění spolu s příslušenstvím plátcem daně dodatečně sražena ve lhůtě do 3 let od konce zdaňovacího období, v němž k neoprávněnému daňovému zvýhodnění došlo.

    • Pokud plátce daně ve zdaňovacím období poskytl poplatníkovi měsíční daňové zvýhodnění vyšší, než měl podle tohoto zákona, může dlužnou částku na daňovém zvýhodnění dodatečně srazit nejpozději do 31. března následujícího kalendářního roku.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.