Otázka v diskusi:
odpočet na dítě

Majka, 10.1.2011

Dobrý den, mám dotaz jak postupovat v \"daňovém přiznání\" při odpočtu na dítě ( děti ). Od 20. září 2010 jsem na mateřské dovolené a od tohoto data pobírám PPM. Jelikož v mém zaměstnání účetní nezpracovává roční zúčtování daní pro zaměstnance, kteří uplatňují odpočty zaplacených úroků z úvěru u stavebních spořitelen ( jakýsi nesmyslné nařízení vedení v dobách minulých ), podávám vlastní daňové přiznání na základě vydaných \"potvrzení o zdanitelných příjmech\". Letos jsem daňové odpočty na dítě uplatnila ve výplatách leden až září 2010. Za měsíce říjen až prosinec jsem já ani manžel odpočty na dítě ( od listopadu na děti ) neuplatňovali. Jak mám při zpracování daňového přiznání postupovat ( manžel odpočty ve svém ročním zúčtování uplatňovat nebude - zaměstnavatel vydá potvrzení )při odpočtech na dítě ( děti ) - uplatnit pouze měsíce říjen až prosinec ( resp. listopad až prosinec v případě druhého dítěte )nebo je jiný postup? Děkuji

5 odpovědí:

  • vladimír vidlák, 10.3.2011

    Dobrý den mám dotaz.Pokud uplatnuji slevu na daní na dítě každý měsíc můžu při celoročnním zúčtování daně uplatnit odpočet na dítě?
  • Jana, 12.1.2011

    V první řadě je zaměstnavatel (účetní zaměstnavatele) povinna Vám roční zúčtování provést, ať už s úroky nebo bez nich, pokud si o to požádáte. Úroky musíte samozřejmě doložit příslušnými doklady. Pokud Vám odmítá zúčtování provést obrátila bych se se stížností na FÚ. Odpočet na 1. dítě budete uvádět od ledna do prosince a na 2. dítě od listopadu do prosince.Pěkný den...
  • Alena, 2.2.2011

    Dobrý den,
    jsem zaměstnankyní t.č. na rodičovské dovolené a nevím jak správně postupovat při ročním zúčtování zaslaného zaměstnavatelem. Od ledna do části června jsem pobírala PPM,poté mi byla proplacená dovolená a následně pobírám rodičovský příspěvek. Můžu si uplatnit odpočet na soukromé životní pojištění, úroky z hypotéky a odpočet na dítě, pokud ho nebude uplatňovat přítel? Nebo ne? Děkuji za odpověď
  • Monika, 21.1.2011

    Souhlasím s odpovědí paní Jany. Pokud zaměstnanec požádá do 15. 2. následujícího kalendářního roku o roční zúčtování, zaměstnavatel je povinen ho provést. Jak stanoví zákon, roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění neprovede zaměstnavatel u poplatníka, který podá nebo je povinen podat přiznání k dani.
    Je ovšem pravdou, že dle starší úpravy platné do konce r. 2005 nevznikala povinnost podat daňové přiznání u FO, která měla příjmy podle §6 pouze od jednoho nebo postupně od více zaměstnavatelů - ovšem za podmínky, že neuplatňovala odečet úroků z hypotečního úvěru banky či jiného úvěru poskytnutého bankou v souvislosti s hypotečním úvěrem.
    Daňové zvýhodnění na děti se uplatní přesně tak, jak je uvedeno v odpovědi paní Jany. Daňové zvýhodnění na druhé dítě je možné uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém se dítě narodilo.
  • Vendula, 9.3.2011

    DObrý den, chci se zeptat, v srpnu se nám narodil syn, ale přítel si odpočet na něj začal uplatňovat až od října, chci se zeptat zda si do daňového přiznání může uplatnit srpen a září.děkuji za odpověd

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.