Otázka v diskusi:
zahran.cesta, stravné

Inka, 25.10.2010

Majitel sro.uzavřel od 4/2010 dohodu o prov.práce na administrativní práce se star.důchodkyní. Jinou smlouvu paní nemá,měsíčně je jí vyplácena odměna.Tato paní absolvuje
s majitelem i zahraniční služební cesty,stravné jí zatím nebylo vypláceno.Má paní nárok při DPP na výplatu stravného v cizí měně?Mělo by to být uvedeno v DPP?A lze toto stravné
vyplatit i zpětně?A jakou vazbu bude mít limit odprac.150 hod. na DPP se stravným,které je vypláceno za celý den na služ.cestě, když pracovní doba je 8 hod.denně?Děkuji dopředu za odpověď.

1 odpověd:

  • Monika, 6.12.2010

    V souladu s § 155 zákoníku práce je možné zaměstnanci, který koná pro zaměstnavatele práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti), poskytnout cestovní náhrady pouze v případě, že bylo sjednáno toto právo, jakož i místo pravidelného pracoviště zaměstnance. Dále zákoník práce stanoví, že pokud má zaměstnanec podle dohody o provedení práce vykonat pracovní úkol v místě mimo obec bydliště, má právo na cestovní náhrady, bylo-li jejich poskytnutí sjednáno, i když není sjednáno místo pravidelného pracoviště.
    Pokud by nebyly cestovní náhrady sjednány, a přesto by byly poskytnuty, nejednalo by se o daňové náklady zaměstnavatele a cestovní náhrady by podléhaly rvoněž dani z příjmů ze závislé činnosti.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.