Otázka v diskusi:
DPH u zdravotnických služeb

Aleš, 24.8.2010

Dobrý den, soukromá zubní klinika nemá smlouvu s pojišťovnou a zubní péči (stom.výkony, dentální hygienu, RTG) poskytuje za přímou úhradu klientů-pacientů.
Jedná se o činnost osvobozenou od DPH, nebo platí povinnost registrace při prekročení obratu 1 mil.Kč?
Děkuji.

2 odpovědi:

  • Naďa, 27.8.2010

    Předpokládám , že zubní péči máte jako hlavní ekonomickou činnost, takže platí povinnost registrace při prekročení obratu 1 mil.Kč.
  • Vlaďka, 9.9.2010

    Pokud si dobře vzpomínám, tak na jednom semináři k DPH nám vykládali, že jsou dle § 58 osvobozeny služby zdravotní péče a související služby (dle z. o veř. zdrav. pojištění), které jsou poskytovány oprávněnými subjekty, tedy zdravotnic. zařízeními státnimi i obcí, fyzických osob i práv. osob. Navazující předpisy ale nemám nastudované. Pokud by se jednalo o tyto služby, pak jsou osvobozeny bez ohledu na to, zda jsou plně hrazeny zdrav. pojišťovnou nebo ne. Takováto plnění (podle § 58) nevstupují do obratu pro výpočet povinné registrace.
    Pokud byste se nevešli do vymezení § 58, pak půjde o klasická zdanitelná plnění, která se započítávají do obratu, a při překročení 1 mil. Kč Vám vznikne povinnost registrace.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.