Otázka v diskusi:
odpočet na dítě při střídavé péči

lidka, 14.7.2010

Prosím o názor, na odpočet na dítě při střídavé péči, kdy partneři podepsali dohodu, že otec bude uplatňovat odpočet na dítě a matka uplatní sociální dávky. Mohu tedy za rok 2010 otco odečíst celý odpočet na dítě? Vzhledem k dohodě, matka jej uplatňovat nebude, tak si jo, že?

9 odpovědí:

  • LenkaLenka, 16.7.2010

    Požadovala bych potvrzení od zaměstnavatele manželky.
  • Jiřina, 18.1.2011

    Mám syna ve střídavé péči, jaké potvrzení musím přiložit k daňovému přiznání- uplatnění daňového zvýhodnění za měsíce kdy byl syn v mé péči. Stačí prosím prohlášení bývalého manžela, že v těchto měsících daňové zvýhodnění neuplatňoval
    Děkuji Jiřina
  • petra, 20.8.2013

    Dobry den,
    chtela bych se zeptat zda mam narok uplatnit dane na dcerku zpetne dva roky,byla jsem zamestanana ale nedala jsem si slevu na danich na dite.je-li mozne slevu uplatnit co je k tomu potreba?Dekuji za odpoved
  • Marie, 26.3.2013

    Dobrý den,
    mohu v roce 2013 uplatnit u mého zaměstnavatele slevu na dítě manžela, který je OSVČ a který má dítě soudem svěřené do své péče nebo musí tuto slevu uplatnit manžel tj. otec dítěte? Všichni žijeme ve společné domácnosti. Děkuji
  • Simona, 29.1.2011

    Manžel uplatňuje daňové zvýhodnění na dceru studující střední školu. Dcera ale na základě sepsané smlouvy v měsících září až prosinec o víkendech bruslila v lední revue,za což dostávala odměnu.Má manžel právo si na ni i v těchto měsících uplatnit daňové zvýhodnění?
    Děkuji Simona
  • Monika, 30.7.2010

    Podmínky a způsob uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě upravuje zákon o daních z příjmů. Základní podmínkou je, že se jedná o vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. Pro případ střídavě péče zákon neobsahuje žádnou speciální úpravu. Střídavá péče znamená, že dítě střídavě žije v domácnosti jednoho z rodičů. Z toho dovozuji, že každý z rodičů si může daňové zvýhodnění na dítě uplatnit jen za příslušný počet měsíců v kalendářním roce (odpovídající střídavé péči). Pokud matka bude v příslušném roce pobírat pouze sociální dávky (dávky st. soc. podpory či soc. péče) a nebude mít žádné zdanitelné příjmy, nelze podle mého názoru použít variantu uplatnění daňového zvýhodnění v plné výši u otce (nejsou pro to splněny zákonné podmínky), poměrná část daňového zvýhodnění, na kterou by měla mít nárok matka, zůstane neuplatněna.

    Monika

  • Helena, 7.1.2014

    Dobrý den,
    mám dotaz, žiji se synem 17 let, studujícím střední školu a matkou ve společné domácnosti se společným trvalým bydlištěm. Po celý rok 2013 jsem byla nezaměstnaná a bez nároku na sociální dávky. Matka je zaměstnaná jako dělnice. Je možné aby slevu na dani na vyživované dítě uplatnila v daňovém přiznání za rok 2013 matka?
    Děkuji za odpověď.
  • Jana, 8.3.2016

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jestli po rozvodu rodičů/každý má jiné trvalé bydliště/si můžu uplatnit daňovou slevu na sestru, která má stejné bydliště jak já, mám jiné trvalé bydliště jak rozvedení rodiče.Mám 35 let a jsem zatím svobodná.Sestra studuje VŠ.Děkuji za odpověď
  • Redakční rada Metodických aktualit SÚ, 9.9.2010

    Dle zákona o rodině jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.

    Pro účely sociálních dávek dle zákona o státní sociální podpoře bylo-li rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé výchovy obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí.

    Daňové zvýhodnění na dítě upravují § 35c a § 35d zákona o daních z příjmů. Nárok na daňové zvýhodnění vzniká na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti.

    Dle § 35c odst. 10 poplatníkovi, který vyživuje dítě jen několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, lze poskytnout daňové zvýhodnění ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění.

    Zatímco pro účely sociálních dávek se lze dohodnout, pro účely daňového zvýhodnění na dítě je nutné vycházet ze skutečného stavu. V jednotlivých kalendářních měsících uplatňuje daňové zvýhodnění ten z rodičů, který bude dítě vyživovat ve své domácnosti na počátku příslušného kalendářního měsíce.

    Pokud se rodiče dohodnou, že dítě bude žít trvale v domácnosti pouze s jedním z rodičů, potom daňové zvýhodnění bude uplatňovat pouze tento rodič. Dle zadání taková dohoda mezi rodiči není a ani by neodpovídala skutečnému stavu.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.