Otázka v diskusi:
darovaci dan

Lucie, 20.4.2010

Dobry den,
obracim se na Vas s dotazem tykajici se darovaci dane. Muj pritel v zari 2007 koupil se svou expritelkyni byt do osobniho vlastnictvi. Hypoteka byla napsana na ni a on byl jako rucitel, byt meli v podilovem vlastnictvi - kazdy idealni polovinu. V kvetnu 2008 se rozesli a od te doby splaci hypoteku muj pritel. Dohodli se , ze hypoteku si prevede na sebe a byt si necha.
Vyrizovani prevodu se ale protahlo a resi se to az ted. Pritel si prave vyrizuje hypoteku a potrebuje take zajistit prevod na katastru nemovitosti. Jelikoz jeho expritelkyne byt splacela jen chvili a pri rozchodu si odnesla nabytek, rozhodli se, ze byt mu prenecha bezplatne. Predpokladam, ze v tom pripade je tedy treba sepsat darovaci smlouvu. Hodnota bytu je zhruba 1 000 000 Kc a hypoteka cini 980 000 Kc. Je mozne se v tomto pripade vyhnout platbe darovaci dane? Pokud ne, z jake castky by se tato dan pocitala? Je mozne situacoi resit i jinak?
Predem dekuji za odpoved a preji hezky den.

1 odpověd:

  • Velková, 7.5.2010

    Dobrý den,

    na základě popisované situace lze usuzovat, že se spíše jedná o převod úplatný. Váš dotaz bude předán k řešení Metodické radě a jeho text otiskneme v nejbližším čísle časopisu Metodické aktuality. Pokud budete mít zájem, mohu Vám dodatečně sdělit číslo, ve kterém bude stanovisko publikováno.
    S pozdravem

    Ing. Monika Velková, Metodická sekce Svazu účetních

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.